Osobnosť Ilavy - Márton Abrahám Patantiuš

Ľudia

Osobnosť Ilavy - Márton Abrahám Patantiuš

11. 09. 2018 11:22

Mesto Ilava je hrdé na viacero osobností, ktoré sa tu  narodili a prežili kus svojho života. Napríklad Mikuláš Hrubiško, zakladateľ modernej hematológie a transfuziológie na Slovensku, zbormajsterka Darina Turňová, popredný slovenský neurológ profesor Pavel Traubner, vynikajúci matematik a fyzik Anton Daubner, a ďalší.  Mesto má však aj osobnosti , o ktorých vieme málo, hoci tu po nich zostalo veľa vecí, cez ktoré by sme ich mohli lepšie spoznať. Zaujímavú osobnosť Ilavy  objavila na výstave dobových fotografií s historikom Miroslavom Tomanom aj Hana Michalčíková. 

Osobnosť Ilavy - Márton Abrahám Patantiuš - 1. časť
Stiahnuť audio súbor

Vraciame sa k osobnosti Ilavy - Mártonovi Abrahámovi Patantiušovi- väzenskému lekárovi, ktorý sa venoval aj fotografovaniu a turistike. Historické fotografie ľudí a krajiny, Ilavy a okolia z konca 19. a začiatku 20. storočia si vo vestibule Domu kultúry v Ilave s historikom Miroslavom Tomanom pozrela aj Hana Michalčíková.

Osobnosť Ilavy - Márton Abrahám Patantiuš - 2. časť
Stiahnuť audio súbor

V dnešných historických minútach sme sa venovali osobnosti hlavného väzenského lekára v Ilavskej trestnici a vášnivého amatérskeho fotografa a turistu Mártona Abraháma Patantiuša. Od jeho smrti uplynulo 160 rokov.

Autorka: Hana Michalčíková; Ilustr. foto: Ilava.sk

Živé vysielanie
??:??