Čestný doktorát pre profesorku Novotnú

Ľudia

Čestný doktorát pre profesorku Novotnú

13. 01. 2020 15:47

Svoj život ako žena zasvätila nevšednej disciplíne – klasickej archeológii. Hovoríme o profesorke Márii Novotnej. Len nedávno si z rúk rektora Trnavskej univerzity prevzala čestný doktorát. Za priekopnícku sa považujú aj výsledky jej práce v oblasti rekonštrukcie počiatkov baníckej činnosti a metalurgie medi na Slovensku. Spomeňme aj jej projekt, ktorého výstupom bola prvá slovenská učebnica venovaná dejinám a kultúre starovekého Grécka a Ríma. A vyšla pomerne nedávno, v roku 2006. Martin Jurčo sa profesorky Márie Novotnej pýtal, ako sa dostala k archeológii.  

212001131538;jurco;HIST;mária novotná 01
Stiahnuť audio súbor

Profesorka Mária Novotná sa celý život venuje archeológii. A na Trnavskej univerzite pôsobila aj spolu s manželom Bohuslavom Novotným. Jej vedecko-výskumná činnosť zahŕňa všetky formy archeologickej práce. Osobne viedla alebo sa podieľala na vedení záchranných archeologických výskumov v teréne napríklad v oblasti dolného Pohronia a Spiša. O jej bohatej práci svedčia viaceré katalógy múzejných i súkromných. S Máriou Novotnou sa rozprával Martin Jurčo. 

212001131544;jurco;HIST;mária novotná 02
Stiahnuť audio súbor

Hovorili sme o profesorke Márii Novotnej, významnej osobnosti slovenskej archeológie. Z rúk rektora Trnavskej univerzity Reného Bílika si prevzala čestný doktorát. 

Autor: Martin Jurčo; Ilustr. foto: truni.sk

Živé vysielanie
??:??