Dobrá rada: Starostlivosť o počítač

Rady, tipy, recepty

Dobrá rada: Starostlivosť o počítač

06. 10. 2017 06:46

Poznáte to - kúpili ste si nový počítač, nejaký čas išiel ako hodinky, ale po určitom čase sa po spustení začne,ako sa hovorí, „potiť“. Preto sa tento týždeň v dobrých radách zameriame na starostlivosť o počítač. Začneme jeho operačným systémom. Ak v tom nie ste odborník, počúvajte, čo nám poradí a povie šéfredaktor portálu a magazínu Touchit  Ondrej Macko. Dalibor Uhlár sa ho opýtal, čo je to ten operačný systém počítača.

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Ako každý spotrebič, aj domáci počítač či notebook si vyžaduje určitú údržbu. Každý nový počítač má svoj oficiálny operačný systém. Aké programy si môžeme voľne inštalovať do počítača? Pýtal sa Dalibor Uhlár odborníka na informačné technológie Ondreja Macka.

2. časť
Stiahnuť audio súbor

Ešte jedna rada, ak nájdete niekde na ulici USB kľúč, ani zo zvedavosti ho neotvárajte vo vašom počítači. Môže obsahovať vírus, ktorý môže poškodiť váš počítač.

Tento týždeň sa v dobrých radách venujeme starostlivosti o počítač. Najčastejšie pracujeme s klávesnicou, ktorú treba tiež udržovať čistú. Ako? Pýtal sa Dalibor Uhlár odborníka na informačné technológie Ondreja Macka.

3. časť
Stiahnuť audio súbor

Radíme si celý týždeň ako sa starať o počítač či notebook. Včera sme sa venovali vizuálnej čistote domáceho počítača. Dnes si povieme, kedy je vhodné ísť s počítačom do servisu. Dalibor Uhlár sa pýtal odborníka na informačné technológie Ondreja Macka,  čo je takým rozoznávacím signálom, že už nestačí domáca oprava?

4. časť
Stiahnuť audio súbor

Nepoužívaná nabitá batéria sa časom sama vybije, pred použitím bude potrebné ju znova nabiť. Veľké teplotné rozdiely rovnako ako vlhkosť batérii neprospievajú.

Ako sa starať o počítač či notebook. Tejto téme sa venovali počas tohto týždňa v dobrých radách. Dnes si náš seriál ešte stručne zrekapitulujeme. Dalibor Uhlár sa opýtal šéfredaktora portálu a magazínu touchit Ondreja Macka, prečo je dôležitá pravidelná údržba operačného systému.

5. časť
Stiahnuť audio súbor

A najdôležitejšia je samozrejme prevencia. To znamená priebežne robiť aktualizácie a dbať na čistotu disku a samotného počítača. Týmto predídete mnohým problémom, ktoré vás môžu postretnúť pri zanedbanej údržbe. Od pondelka zmeníme tému a hovoriť budeme o diskriminácii.

Autor: Dalibor Uhlár; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie
??:??