Slovenské unikáty na strojárskom veľtrhu v Brne

Regionálna publicistika

Slovenské unikáty na strojárskom veľtrhu v Brne

12. 10. 2017 11:22

Celý týždeň žije moravská metropola 59. ročníkom Medzinárodného strojárskeho veľtrhu. Nehovoríme o ňom náhodou, pretože slovenský elektrotechnický a strojársky priemysel je druhý najväčším po nemeckom, ktorý sa na veľtrhu predstavuje. Počas Slovenského dňa prezentovali v slovenskom národnom stánku i na konferencii aj niektoré unikáty. Napríklad ľahké vozidlo pre jednu osobu z dielne Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity. S unikátnym vozidlom medzitým doniesli aj 1. miesto zo súťaže v Turecku. Martin Jurčo sa pýtal aj na to – aké šance má náš strojársky a elektrotechnický priemysel v konkurencii v Brne. 

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Na Slovenskom dni Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu sa prezentoval aj prototyp unikátneho stroja na farbenie látok – výsledok výskumu slovenských odborníkov.

Počas Slovenského dňa prezentovali v našom národnom stánku i na konferencii v rámci brnianskeho veľtrhu aj niektoré unikáty.  Hovorili sme o ľahkom vozidle, ktoré by mohlo zlacnieť a zjednodušiť napríklad dopravu v centrách miest. Na Slovenskom dni v Brne sa prezentoval aj unikátny stroj – výsledok slovenského vývoja. Ešte sa ani nezačal vyrábať a už je oň záujem z celého sveta. Pokračuje Martin Jurčo.

2. časť
Stiahnuť audio súbor

Už zajtra sa brány Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Brne zatvoria. Na budúci rok už budú počítať 60. ročník veľtrhu. Brnianske výstavisko bude mať 100 rokov a najstaršie pavilóny 90. Zároveň si pripomenieme 100. výročie vzniku Československa. Je preto symbolické, že presne o rok bude hosťujúcou krajinou veľtrhu práve Slovenská republika. Azda sa budeme môcť pochváliť ďalšími unikátmi.

Autor a foto: Martin Jurčo

Živé vysielanie
??:??