Housing first Cverna

Regionálna publicistika

Housing first Cverna

13. 09. 2018 11:22

Riešenie bezdomovectva vyzerá často ako neriešiteľný problém, pretože paradoxne je najväčším problémom ľudí bez domova to, že nemajú domov. Práve tento fakt ich vyčleňuje z možnosti zamestnať sa, ale aj celkovo ich vylučuje zo sociálneho života...Práve preto spustilo občianske združenie Vagus aj na Slovensku pilotný program Housing first Cverna, v ktorom prístupom „Bývanie ako prvé“ pracujú s ľuďmi bez domova na ich dlhodobom návrate do spoločnosti.  Na miesto nového bývania sa vybrala Tatiana Šušková.  

Housing first Cverna - 1. časť
Stiahnuť audio súbor

Bezdomovectvo je problémom každej krajiny. V tých vyspelejších už prišli na to, že strecha nad hlavou by nemala byť cieľom, ale začiatkom riešenia každého človeka na ulici. Pretože človek si môže začať hľadať prácu a riešiť svoje závažné osobné problémy až vtedy, keď je dobre vyspatý, v bezpečí so zárukou trvalého bývania. Dokazuje to aj skúsenosť Karola a Darinky v pilotnom projekte občianskeho združenia Vagus Husing First Cverna, ktorí už dva mesiace obývajú jednu z izieb bývalého internátu a kultúrneho centra Nová Cvernovka na Račianskej ulici v Bratislave. Tatiane Šuškovej o svojej každodennosti povedali: 

Housing first Cverna - 2. časť
Stiahnuť audio súbor

Program Housing first v zahraničí pomohol už stovkám ľudí dostať sa z ulice späť do normálneho života. Dúfajme, že nájde zázemie a podporu aj u nás a pomôže, tak ako Karolovi a Darine, aj iným ľuďom bez strechy nad hlavou naštartovať nový začiatok.


Autorka: Tatiana Šušková; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie
??:??