Po prúde rieky: V povodí Bebravy

Veda, poznanie, vzdelávanie

Po prúde rieky:  V povodí Bebravy

17. 07. 2017 15:47

Dnes sa spolu ponoríme do vôd rieky Bebrava. Ukážeme si, že v jej blízkosti sa dá bývať, turisticky vyžiť, ale aj čarovať. Michal Herceg oslovil niekoľkých starostov obcí v jej povodí. Najprv to bol Juraj Krajčík z Timoradze.

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Židov vrch alebo Richtárske žienky. To sú už turistické ciele v povodí Bebravy, ktoré je bohaté aj na rôzne krasové útvary. A nie len to. Takmer pri prameni tejto rieky, v koncovej obci bebravskej doliny v Čiernej Lehote, nájdeme aj unikát v podobe samoobslužného prírodného bufetu.

---

Pramení v Čiernej Lehote v bebravskej doline a končí sa v Krušovciach pri Topoľčanoch, kde ústi do rieky Nitry. Áno, s Michalom Hercegom dnes budeme hovoriť o Bebrave. Jej prameň Vrchovište zásobuje skupinový vodovod Ponitran, takže vodu z Bebravy pijú aj ľudia vo vzdialených okresoch. Tento prameň vyteká z podzemnej jaskyne a jeho výdatnosť je okolo 250 litrov za sekundu alebo aj viac. Nás však teraz bude zaujímať čosi iné. Turista Ján Múdry povie, kam sa v povodí Bebravy môžeme vybrať na prechádzku.

2. časť
Stiahnuť audio súbor

Ach Bebrava, Bebrava, keď sa z teba napijem, nebolí ma hlava. Takto by sme si mohli zanôtiť, ale zatiaľ to asi nikto neskúsil. Piesne o tejto rieke sa vraj nenašli, zato o Bánovciach nad Bebravou je ich hneď niekoľko. Michalovi Hercegovi to povedala Barbora Belohorcová z folklórnej  skupiny Bebran.

3. časť
Stiahnuť audio súbor

Udrina, Ľutovský drieňovec a Smradľavý vrch. V posledne spomenutej sa nachádza vzácny krík škumpy vlasatej pochádzajúci z treťohôr. Na Slovensku túto rastlinu nájdete iba na troch miestach: vo Fatre, v Slovenskom krase a v katastri obce Timoradza v bebravskej doline. A keďže v našom seriáli nevstupujeme dvakrát do tej istej rieky, na budúci týždeň navštívime inú. Bude to Ipeľ.

Autor: Michal Herceg; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie
??:??