Ako funguje superpočítač Aurel?

Veda, poznanie, vzdelávanie

Ako funguje superpočítač Aurel?

05. 12. 2017 14:52

Pred piatimi rokmi dostali slovenskí vedci špičkový superpočítač. Na počesť významného technika a fyzika Aurela Stodolu dostal meno Aurel. V roku 2014 hardvér prešiel vylepšeniami, zlepšila sa jeho kapacita. Počítač je určený primárne na základný a aplikovaný výskum experimentálnymi metódami. Mária Babinská sa na pracovisku monitoringu zhovárala s riaditeľom Výpočtového strediska SAV v Bratislave Lukášom Demovičom.   

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Navštívili sme veľmi hlučnú miestnosť, kde je umiestnený superpočítač, ktorý má hmotnosť až 4 tony. Ako ste počuli, sú to ako keby dve veľké skrine s rozmermi asi 2 krát 2 metre.

Vďaka projektu Slovenská infraštruktúra pre vysokovýkonné počítanie majú vedci zo Slovenskej akadémie vied a partnerské univerzity možnosť využívať superpočítač Aurel. Dokáže riešiť veľmi zložité numerické výpočty, predpovedá javy, ktoré vedci inak nezistia. Ako napríklad scenáre vývoja zemskej klímy alebo modelovanie histórie vesmíru. S vedúcim podpory superpočítača  Filipom Holkom sa zhovárala Mária Babinská.

2. časť
Stiahnuť audio súbor

Mimochodom ktokoľvek zo  slovenskej akademickej obce môže používať tento superpočítač, stačí sa len zaregistrovať vo Výpočtovom stredisku SAV. A vôbec, kedy pôjde naša už 5 ročná supermašina do dôchodku? Aurela musia prevádzkovať do roku 2020, ale už teraz sa chcú poobzerať po jeho dôstojnom nasledovníkovi. Pretože technológie napredujú obrovským tempom a rovnako stúpajú aj požiadavky používateľov.

Autorka: Mária Babinská; Ilustr. foto: TASR

Živé vysielanie
??:??