Magické číslo 8

Veda, poznanie, vzdelávanie

Magické číslo 8

09. 01. 2018 14:52

Vstúpili sme do roka, ktorý má na konci guľatú osmičku. Vieme, že v dejinách sa rokom, ktoré sa končili osmičkami venovala veľká pozornosť, hovorili sme im aj turbulentné roky. Ale ako je to so samotným číslom osem? Viete si napríklad predstaviť, že kedysi mala osmička hranatý tvar a pripomínala dve štvorky? A že dlho ľudia ani netušili, že vôbec existuje? Na tieto a mnohé ďalšie zaujímavosti o čísle osem sa Hana Michalčíková pýtala docenta Ivana Kupku z Matematicko- fyzikálnej fakulty UK. 

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Tušili ste , koľko zaujímavého sa dá povedať o čísle osem? A to ešte nie je všetko, informácie o osmičke dnes poobede ešte rozšírime, aby sme sa dozvedeli nielen ako sa s ním pracuje v matematike, ale aj to, že v povestiach ho predbehli všetky ostatné.

Budeme pokračovať v rozprávaní o zaujímavostiach čísla osem, o treťom najmenšom zloženom čísle, ktoré je základom osmičkovej oktalovej sústavy využívanej v programovacích jazykoch . Tvar arabskej osmičky je po otočení o 90 stupňov znakom nekonečna a osem je aj počet bitov v jednom bajte. Ďalšie informácie pridáva docent Ivan Kupka z Matematicko-fyzikálnej fakulty UK v rozhovore s Hanou Michalčíkovou.

2. časť
Stiahnuť audio súbor

Ako sa v matematike pracuje s číslom osem a  čím je aj pre bežných ľudí zaujímavé  sa s matematikom  Ivanom Kupkom rozprávala Hana Michalčíková.

Autor: Hana Michalčíková; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie
??:??