Milan Rastislav Štefánik - neznáme príhody z jeho života

Veda, poznanie, vzdelávanie

Milan Rastislav Štefánik - neznáme príhody z jeho života

13. 03. 2018 15:47

Včera sa v kultúrnom priestore na Karpatskej ulici v Bratislave debatovalo o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi a k tomu sa recitovali aj básne. Téma zaujala desiatky ľudí všetkých generácií. Pozornosť si svojím rozprávaním získal najprv Michal Kšiňan z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied. Michal Herceg sa ho opýtal, čo by mal o Štefánikovi vedieť každý Slovák. 

1. časť
Stiahnuť audio súbor

O generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi sa písali aj básne a to ešte aj dávno po jeho smrti. Ich autormi boli napríklad Martin Rázus, Rudolf Dilong či Janko Jesenský.

Na včerajšom stretnutí v rámci cyklu "poézia demokracie" sa hovorilo o závažných historických udalostiach, ale aj o niektorých drobných zmenách, ktoré dejiny so sebou prinášajú. Tak napríklad, prečo sa práve ulica vedúca k bratislavskej hlavnej stanici volá Štefánikova? Aj na to sa opýtal Michal Herceg literárneho vedca Petra Zajaca. Najprv ho však zaujímalo niečo iné.

2. časť
Stiahnuť audio súbor

O Milanovi Rastislavovi Štefánikovi sme hovorili s historikom Michalom Kšiňanom, s učiteľom dejepisu Jurajom Smatanom, s literárnym vedcom Petrom zajacom a tiež s Lukášom Krajčírom, ktorý už teraz spolu s ďalšími nadšencami pripravuje ďalšie stretnutie s históriou, poéziou a demokraciou.

Autor: Michal Herceg; Ilustr. foto: TASR

Živé vysielanie
??:??