Keď železniciam vládla para

Veda, poznanie, vzdelávanie

Keď železniciam vládla para

15. 04. 2019 15:47

Parný pohon na železnici je dnes prítomný už len na krátkych nostalgických tratiach. Niektorí z vás si však ešte určite pamätajú na časy, keď fučiace rušne a sadzou pokryté vagóny prepravovali ľudí úplne bežne. My si túto históriu dnes oživíme s dvomi pamätníkmi, s trnavskými rušňovodičmi Ladislavom Valkom a Jozefom Brestovanským. Obaja už v prvých, parných rokoch svojej kariéry spoznali zblízka všetky železničiarske profesie. Michalovi Hercegovi priblížili najprv dôležitosť súhry rušňovodiča a kuriča. 

Keď železniciam vládla para - 1. časť
Stiahnuť audio súbor

Niekdajší rušňovodiči Jozef Brestovanský a Ladislav Valko z Trnavy nám dnes pripomínajú síce nedávnu, ale predsa len už históriu parných vlakov. Viac ako na technické detaily sa Michal Herceg pri pýtaní sústredil na rôzne železničiarske zaujímavosti.

Keď železniciam vládla para - 2. časť
Stiahnuť audio súbor

Nostalgický pohľad na našu parnú železničnú minulosť sme si dnes dopriali s Michalom Hercegom a s rušňovodičmi Ladislavom Valkom a Jozefom Brestovanským. Po pare sa obaja bez problémov preškolili aj na modernejšie spôsoby dopravy. Už dvadsať rokov sú na dôchodku, no na parné časy spomínajú dodnes s úsmevom.

Autor: Michal Herceg; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie
??:??