Nakoľko sú naše deti empatické?

Zdravie

Nakoľko sú naše deti empatické?

30. 11. 2017 09:52

Generácia narodená po roku 2000, označovaná aj ako „Generácia Z“, je v oblasti najnovších  technológií najzručnejšia.  My dospelí si občas len povzdychneme:  „Tie deti, akoby sa s mobilmi a internetom už  narodili“  Ale  sú   aj dostatočne empatické  a humánne k iným? Vedeli a najmä chceli  by pomôcť v núdzi či v nebezpečenstve? Realitu mapuje projekt „ZÁCHRANA SOM JA“. Ide o  súťaž medzi  základnými  školami  a do jednej z najúspešnejších -  v bratislavskej Dúbravke na Sokolíkovej ulici - sa vybrala Janka Bleyová. Pred školou už  záchranárka Petra Plačková ukazovala najmenším, čo všetko má dobre vybavená sanitka na  záchranu života človeka napríklad pri dopravnej nehode. 

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Keď srdce prestáva biť v pravidelnom rytme, keď sa iba ľahučko chveje, teda fibriluje – ide o sekundy a minúty. V súčasnosti už však existuje pomôcka, ktorá dokáže „oživiť srdiečko“ kým prídu profesionálni záchranári. 

Vrátiť tému prvej pomoci opäť na školy, taká je filozofia projektu „Záchrana som ja.“ Deti z viac ako 400 tried základných škôl  z celého Slovenska posielali do súťaže príbehy tematicky zamerané na prevenciu pred úrazmi a bezpečnosť na cestách. Na podujatí oslovila  autorku a koordinátorku spomínaného projektu Janu Mračnovú Janka Bleyová.

2. časť
Stiahnuť audio súbor

Dnes predpoludním sme boli  na  zážitkovom kurze prvej pomoci pre najmenších  s Jankou Bleyovou. A ešte jeden údaj. Počas existencie neziskovej organizácie Falk prešlo jej kurzami  už viac ako 9 000 detí po celom Slovensku.

Autor: Janka Bleyová; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie
??:??