Ako plánovať prázdniny

Dobrá rada

Ako plánovať prázdniny

29. 06. 2018 06:45

A je tu posledný školský týždeň! Deti sa tešia, rodičia riešia – čo s deťmi cez prázdniny. Martina Švirlochová sa spolu so psychologičkou Máriou Kopčíkovou z Centra pre rodinu Kvapka pozrú na túto tému z pohľadu detskej duše. Potrebujú deti vypnúť, nič nerobiť, alebo je na mieste naplánovať im celé leto? 

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Martina Švirlochová tento raz zbiera rady ako plánovať deťom prázdniny. Včera sme so psychologičkou Máriou Kopčíkovou z Ambulancie klinickej psychológie a psychoterapie pre deti a dospelých hovorili, že deti potrebujú aj nič nerobiť, že treba hľadať súlad medzi tým, čo chcú  a načo majú rodičia. A najmä všetko s mierou.

2. časť
Stiahnuť audio súbor

Tento týždeň plánujeme prázdniny deťom, resp. neplánujeme, snažíme sa nájsť kompromis medzi tým, čo chcú deti a na čo máme kapacitu my dospelí. Už sme so psychologičkou Máriou Kopčíkovou hovorili o tom, že deťom stačí občas obyčajný výlet do lesa a je to   viac ako exotická dovolenka. Dnes sa predsa len vyberieme k moru. Zobrať so sebou aj pubertiakov, ktorí o to nemajú záujem?

3. časť
Stiahnuť audio súbor

Už sme hľadali správnu mieru plánovania, aby mali predsa len deti aj šancu oddychovať, neplánovať, neriešiť. Včera sme sa snažili zbaviť očakávaní, aby sme sa so spoločnej dovolenky s malými deťmi nevrátili viac unavení ako sme odchádzali. Dnes sa Martina Švirlochová spýta psychologičky Márie Kopčíkovej: Potrebuje mať aj dieťa predškolského veku pocit, že prázdninuje? Alebo v jeho prípade skôr riešiť niečo úplne iné.

4. časť
Stiahnuť audio súbor

A je to tu! Prázdniny sú doslova predo dvermi. Celý týždeň sme sa na ne chystali so psychologičkou Máriou Kopčíkovou z Centra pre rodinu KVAPKA, z Ambulancie klinickej psychológie a psychoterapie pre deti a dospelých. V rozhovore s Martinou Švirlochovou sa dnes venujú už o čosi starším deťom, ktoré ale nechceme nechať doma samé. Čo zohľadňujeme pri výbere prázdninových aktivít?

5. časť
Stiahnuť audio súbor

Tak plánujte, s chladnou hlavou, správnou mierou, neprežeňte to s aktivitami, rozprávajte sa s deťmi, ale na druhej strane, nezabudnite, že spoločné zážitky s deťmi sa oplatí mať bez ohľadu na to, či majú 5 alebo 15.rokov.

Autorka: Martina Švirlochová; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie
??:??