Príprava auta na zimu

Dobrá rada

Príprava auta na zimu

09. 11. 2018 06:45

Aká bude tohtoročná zima, či tuhá, alebo slabá, nevieme. Ale jedno vieme, príde určite. A motoristi vedia aj to, že zanedbať prípravu pred zimou sa nevypláca. A preto sa budeme tento týždeň venovať v dobrej rade príprave automobilov pred blížiacou sa zimnou sezónou. Skontrolujeme reťaze, kvapaliny, stierače, batérie, pneumatiky, no naučíme vás dokonca  jazdiť úsporne aj počas najchladnejších mesiacov. Začnime ale pneumatikami, kedy je ten správny čas, sa Juraj Turis opýtal Štefana Mihálika z Autoklubu SR. 

Príprava auta na zimu - 1. časť
Stiahnuť audio súbor

Nezabudnite, ak je dezén  zimných pneumatík nižší ako 3 milimetre, treba ich vymeniť.

Zimu máme, hovorovo povedané, pred dverami a preto sa tento týždeň venujeme našim štvorkolesovým tátošom. Správne pripraviť auto na najchladnejšie mesiace je veľmi dôležité, včera sme sa rozprávali o pneumatikách. Kedy prezúvať na zimné, akú hĺbku dezénu musia mať a aké označenie by mala mať podľa najnovších predpisov. Dnes budeme vymieňať kvapaliny. Juraj Turis sa preto najprv opýtal Štefana Mihálika z Autoklubu SR ako pripraviť palivovú nádrž na chladné obdobie.

Príprava auta na zimu - 2. časť
Stiahnuť audio súbor

V pondelok sme spomínali dôležité rady ohľadne menenia pneumatík z letných na zimné, včera to bola výmena a kontrola kvapalín vo vozidle. No a dnes sa zameriame na snehové reťaze. Práve o nich sa Juraj Turis porozprával so Štefanom Mihálikom z Autoklubu SR.

Príprava auta na zimu - 3. časť
Stiahnuť audio súbor

Zima sa nezadržateľne blíži a preto motoristi musia svoje auto práve v týchto dňoch pripraviť na náročnejšie mesiace.  V Dobrej rade sme tento týždeň poradili kedy meniť pneumatiky, aké by mali byť, ako skontrolovať tekutiny, aké reťaze si kúpiť a ako ich nasadzovať.  Dnes si povieme aj to, ako skontrolovať výbavu vozidla. Juraj Turis oslovil Štefana Mihálika z Autoklubu SR. Začnime tým, ako je dobré v zime jazdiť.

Príprava auta na zimu - 4. časť
Stiahnuť audio súbor

Tento týždeň sme sa v dobrej rade zamerali na prípravu nášho vozidla na najchladnejšie mesiace. Spomínali sme kedy a ako prezúvať zimné pneumatiky, ako pristupovať ku kvapalinám, vyberali sme a nasadzovali snehové reťaze a nevynechali sme ani auto-doplnky. A dnes vás naučíme jazdiť o čosi úspornejšie. Juraj Turis sa so Štefanom Mihálikom z Autoklubu SR najskôr porozprával o fyzikálnych zákonoch, ktoré musíme rešpektovať pri prevádzke motorového vozidla práve v zime.

Príprava auta na zimu - 5. časť
Stiahnuť audio súbor

Toľko pár rád pred zimou, želáme vám teda šťastnú cestu... Budúci týždeň sa presunieme do bytových priestorov, konkrétne do kuchyne.

Autor: Juraj Turis; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie
??:??