Hrozí nedostatok vajec?

Klub farmárov

Hrozí nedostatok vajec?

28. 03. 2018 10:22

Po vajíčkach, symbole Veľkej noci, v týchto dňoch mnohí z nás siahajú v obchodoch aj na trhoch – jednak ich treba do pečenia, na šalát a do varenia, ale aj na veľkonočnú výzdobu. Pred pár mesiacmi bolo pritom problémom nájsť v obchodoch vajcia. Ako sme na tom aktuálne? Zisťovala Jana Obrancová.

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Spotreba vajíčok na Slovensku každoročne pred Veľkou nocou rastie. Na rozdiel od jeseni, kedy bolo vajec v našich obchodoch menej, je ich teraz dostatok. Na jednej strane ich produkujeme dosť, na druhej strane ich viaceré reťazce aj dovážajú. Menej ale môže byť najmä bielych vajíčok, a to najmä so slovenským pôvodom. Práve tie aktuálne vyhľadávajú  ľudia, ktorí zdobia kraslice. Viac vie Jana Obrancová.

2. časť
Stiahnuť audio súbor

Farba vajíčka závisí od plemena sliepok a farba ich peria to neovplyvňuje. Slovenské vajíčka, či už hnedé alebo aj pár tých bielych, ktoré dodávajú aj naši producenti, majú na škrupine ďalšiu dôležitú vec a to značku SK. Tá ako jediná je zárukou toho, že vajíčko pochádza skutočne zo slovenského chovu.

Autor: Jana Obrancová; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie
??:??