Morčací burger s čedarom a slaninkou

Kulinárium

Morčací burger s čedarom a slaninkou

15. 05. 2019 11:37

Dnešný recept, ktorý vám ponúka Janka Bleyová s Miroslavom Lenkom síce vegetariánom neulahodí, ale vraj ostatní jedáci si prídu na svoje.  

Morčací burger s čedarom a slaninkou
Stiahnuť audio súbor

SUROVINY:
Burger:
500 g mletého morčacieho mäsa (radšej nevyberajte prsia)
1 lyžicu olivového  oleja
125 g čedaru
4  žemle,  soľ a čerstvo namleté korenie
Na prípravu omáčky potrebujete:
250 g  majonézy
3 lyžice  francúzskeho šalátového dresingu
1,5 lyžice nakladanej zeleniny
1 šalotku
2 lyžičky citrónovej šťavy, soľ a čerstvo namleté korenie
Na restovanú cibuľu so slaninou samozrejme potrebujete:
4 hrubé plátky slaniny
2 cibule, morskú soľ a čerstvo namleté korenie

POSTUP:
V panvici na strednom ohni osmažte slaninu. Medzitým cibuľu  nakrájajte  na tenké plátky. Slaninu presuňte na tanier vyložený papierovými utierkami a nechajte ju vychladnúť. Z panvice zlejte tuk a vsypte do nej cibuľu. Osoľte ju, okoreňte a za občasného miešania ju restujte na strednom ohni približne 10 minút domäkka. Slaninu nakrájame nadrobno, vsypte ju k cibuli a premiešajte, aby sa prehriala. V grile na drevené uhlie rozrobte stredne veľký oheň alebo pustite plynový gril na strednú teplotu. Mäso osoľte, okoreňte, premiešajte, rozdeľte na štyri (alebo osem) rovnako veľkých dielov a z každého vytvarujte placku. Uprostred každej spravte prstami jamku. Potrite ich olejom, vyskladajte na grilovaciu mriežku a opekajte 5 minút z každej strany. Na posledné dve minúty poukladajte mäso plátky syra a priklopte poklopom, aby sa roztopil.
Medzitým pripravte omáčku. Premiešajte majonézu, šalátový dresing, zeleninovú zmes, nadrobno nasekanú šalotku a citrónovú šťavu dohladka. Osoľte a okoreňte.
Žemle pozdĺžne rozrežte a rezanou stranou položte na gril. Opekajte približne 2 minúty dozlatista. Potrite ich omáčkou, na spodnú polovicu žemle položte morčacie placky, obložte ju restovanou cibuľou a priklopte vrchnou časťou žemle. Ihneď podávajte.

Autorka: Janka Bleyová; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie
??:??