Remeslo má zlaté dno - Krajčírska práca

Remeslo má zlaté dno

Remeslo má zlaté dno - Krajčírska práca

22. 11. 2018 09:43

Krajčírske remeslo bolo kedysi veľmi vážené. Veď kto už by nechcel chodiť pekne oblečený, podľa najnovšej módy a vhodne zakryť nedostatky postavy. Pôvodne domácku prácu žien začali v 12. storočí vykonávať muži a práve tí, vykresľovaní ako šikovní aj prefíkaní, sa dostali i do mnohých rozprávok. My sa však s Ivetou Pospíšilovou pozrieme, či má  toto remeslo aj dnes zlaté dno. Navštívime piešťanské krajčírstvo Evy Prouzovej, ktorá na svoje pracovisko denne dochádza z 15 kilometrov vzdialenej Modrovej v okrese  Nové Mesto nad Váhom. 

Remeslo má zlaté dno - Krajčírska práca I.
Stiahnuť audio súbor

Väčšina krajčírstiev sa dnes venuje prevažne opravám odevov. Okrem výmeny zipsov najmä skracovaniu, sceľovaniu, ale príležitostne  aj žehleniu oblekov, či nohavíc alebo prišívaniu gombíkov. Súčasťou prevádzky je tiež obchod s látkami a textilnou galantériou.

Krajčírske remeslo si podľa Evy Prouzovej z Modrovej vyžaduje zručnosť, trpezlivosť, aj cit pre vkus. Zákazníci očakávajú i poradenstvo. Viac sa dozvedela Iveta Pospíšilová.

Remeslo má zlaté dno - Krajčírska práca II.
Stiahnuť audio súbor

 Eva Prouzová po vyučení sa za dámsku krajčírku odišla s manželom na dlhší čas do zahraničia. Tam sa pôvodnej profesii nevenovala. Vrátila sa k nej pred siedmimi rokmi, pretože ju šitie baví. Remeslo uživí ju aj jej kolegyňu a v tomto prípade sa potvrdilo, že krajčírstvo má stále zlaté dno. 


Ak ste nás pozorne počúvali, určite poznáte správnu odpoveď na súťažnú otázku: Hrúbku ihiel označuje číslo. Vyššia hodnota znamená tenšiu ihlu alebo hrubšiu?
Odpoveď nám pošlite do konca budúceho týždňa na adresu: Rádio Regina, Mýtna ulica č. 1, P.O.Box 55, 817 55, Bratislava 15 – a nezabudnite pripísať heslo REMESLO.  Vašu odpoveď nám môžete napísať aj e-mailom na adresu: remeslo@rtvs.sk. Všetky správne odpovede zaradíme do záverečného žrebovania, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 20. decembra.

Autorka: Iveta Pospíšilová; Ilustr. foto: RTVS

Živé vysielanie
??:??