Spoznávame Záhorie z Vláčiku Záhoráčik

Seriál Rádia Regina Západ

Spoznávame Záhorie z Vláčiku Záhoráčik

24. 05. 2019 08:13

V tohto týždňovom seriáli Rádia Regina sa budeme držať hesla, že nie je dôležitý cieľ, ale cesta. Asi aj preto, že cesta vlakom dnes už nie je pre každého človeka bežnou formou dopravy a aj preto, že vlak, ktorým sa povezieme, nepatrí do celoročného grafikonu železničnej dopravy na Slovensku. Koncom apríla odštartoval svojou prvou slávnostnou jazdou tretiu sezónu Vláčik Záhoráčik, ktorý preváža turistov a cyklistov na trati Záhorská Ves – Plavecké Podhradie k zaujímavým turistickým bodom Záhoria. Na železničnej stanici v najzápadnejšej obci Slovenska – v Záhorskej Vsi, čakala na otvorenie sezóny aj Tatiana Šušková.  

Spoznávame Záhorie z Vláčiku Záhoráčik - 1. časť
Stiahnuť audio súbor

Tak dnes sme opustili železničnú stanicu v Záhorskej Vsi, a my sa budeme celý týždeň „kochať“ pohľadmi z okna Vláčika Záhoráčika na krásny kraj malokarpatského podhoria, ktorý premáva vo voľné a sviatočné dni v turistickej sezóne od konca apríla do polovice októbra. 

Ak by sa koľajnice vedeli tešiť, tie čo vedú zo Záhorskej Vsi do Plaveckého Podhradia, by boli určite radi. Na od roku 2003 nevyužívanej železničnej trati, môžu byť počas turistickej sezóny opäť užitočné. Tešiť sa však vedia ľudia. A tak všetci, čo majú od konca apríla až do polovice októbra záujem vybrať sa na Dolné Záhorie – či už za krásami kraja, za jeho históriou, kvôli športovému vyžitiu, či len tak na návštevu príbuzných – určite ocenia, že Vláčik Záhoráčik odštartoval svoju tretiu sezónu. Na jeho prvej jazde nechýbala ani Tatiana Šušková, ktorá najskôr robila „sprievodcu“ vlakvedúcemu Milanovi Desatovi.  

Spoznávame Záhorie z Vláčiku Záhoráčik - 2. časť
Stiahnuť audio súbor

Už tretí rok odštartoval zo stanice Záhorská Ves do Plaveckého Podhradia svoju novú sezónu Vláčik Záhoráčik. Na jeho prvej jazde nechýbala ani Tatiana Šušková, ktorá zistila, že okrem domácich a peších turistov ho naplno využívajú aj priaznivci cykloturistiky: 

Spoznávame Záhorie z Vláčiku Záhoráčik - 2. časť
Stiahnuť audio súbor

Projekt Vláčika Záhoráčika realizuje už tretí rok Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko a krajskou organizáciou cestovného ruchu Turizmus regiónu Bratislava.

Cestovanie vlakom dnes už nie je pre mnohých ľudí takým bežným spôsobom dopravy, ako kedysi. Aj preto si dokážu sviatoční pasažieri z okien intenzívne vychutnávať panorámu krajiny. V našom seriáli však dnes obrátime pozornosť do vnútra vlaku a ak vás zaujíma ako jeho prevádzka počas jazdy funguje,  jeho dnešná časť je určená práve pre vás...
Tatiana Šušková bola na trati Záhorská Ves - Plavecké Podhradie súčasťou posádky Vláčika Záhoráčika: 

Spoznávame Záhorie z Vláčiku Záhoráčik - 4. časť
Stiahnuť audio súbor

Minulý rok previezol v turistickej sezóne od apríla do októbra počas voľných a sviatočných dní Vláčik Záhoráčik viac ako 8 000 ľudí.

Záhorie si obyčajne spájame s vtipmi, záhorským nárečím, jesennou „hubačkou“,  alebo so „slávnou“ kyslou kapustou. Tento región však okrem tradícií ponúka aj výnimočné turistické ciele – hrady aj kaštiele, zaujímavé sakrálne a iné historické pamiatky, rozmanité prírodné pozoruhodnosti, ale aj množstvo regionálnych podujatí. Počas voľných dní a sviatkov sa od konca apríla až do októbra za nimi môžeme odviesť Vláčikom Záhoráčik. My sme tak tento týždeň v seriáli rádia Regina spravili s Tatianou Šuškovou, ktorá dnes pre vás v jeho poslednej časti poskladá len malú mozaiku pozoruhodností Dolného Záhoria. 

Spoznávame Záhorie z Vláčiku Záhoráčik - 5. časť
Stiahnuť audio súbor

Tak veríme, že ste si tento týždeň v našom seriáli vychutnali cestu Vláčikom Záhoráčikom spolu s nami. Počuli sme po záhorsky - „Enem pro nás a naše deci, ale nekedy pustíme aj nekoho dalšího“  - a tých ďalších ľudí sa aj vďaka Vláčiku Záhoráčiku zmestí na krásne Záhorie veľa. 

Budúci týždeň v našom seriáli navštívime bezdomovcov, budeme spoznávať ich svet, radosti i starosti.

Autorka: Tatiana Šušková; Ilustr. foto: TASR

Živé vysielanie
??:??