Spoznávame Dunajské luhy

Seriál Rádia Regina Západ

Spoznávame Dunajské luhy

19. 07. 2019 08:13

Vody v našom vysielaní máme v tomto letnom období dosť. Radíme vám, ako prežiť bezpečne leto pri vode, pozývame vás na akcie spojené s vodou a kúpaním, v letnom seriáli – V odraze vody vám predstavujeme zaujímavé vodné plochy v našom regióne. A predsa je voda, ku ktorej vás zavedieme tento týždeň v seriáli Rádia Regina iná a niečím výnimočná.
Chránená krajinná oblasť Dunajské luhy je územie európskeho významu a človek tam na vychádzky nechodí bežne. O to viac ho dokáže doposiaľ takmer divoká príroda nadchnúť.
Najmä ak ju môže pozorovať priamo z vodnej hladiny. Vo Vojke nasadá do člna posádka v zložení Tatiana Šušková, Mária Grebeňová Laczová a Ľuboš Houška:

Spoznávame Dunajské luhy 1
Stiahnuť audio súbor

Na ostrove Sihoť a v Pečnianskom lese v Bratislave sa začínajú a asi až po osemdesiatich kilometroch pri Komárne končia. Chránená krajinná oblasť Dunajské luhy s celkovou rozlohou 12 285 hektárov. Prírodný klenot v srdci Európy. Hustá spleť ramien, okolitá fauna a flóra si svojim čarom podmania každého návštevníka. Aj posádku lode Rádia Regina, ktorá do nej nastúpila pri Šulianskom jazere vo Vojke. Tatiana Šušková priamo v člne využila skúsenosti fotografa Ľuboša Houšku, ktorý tieto lokality často navštevuje s ochranármi.   

Spoznávame Dunajské luhy 2
Stiahnuť audio súbor

Užovka plávajúca vo vode je už teda navždy zvečnená hľadáčikom fotoaparátu...

Cez leto vody nikdy nie je dosť. Aj preto sme sa tento týždeň v seriáli Rádia Regina vybrali do chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy, aby sme vám ukázali pozoruhodnosti tohto územia európskeho významu. Dnes sa pozrieme na to čo v tejto oblasti rastie a žije. Tatiana Šušková nám ale najskôr predstaví posádku člna:

Spoznávame Dunajské luhy 3
Stiahnuť audio súbor

Aj dnes v seriáli Rádia Regina sa v člne plaví posádka v zložení Tatiana Šušková, Mária Grebeňová Laczová, fotograf Ľuboš Houška a kapitán Zoltán Orokocký, aby vám predstavili unikátnu a doposiaľ divokú krajinu v oblasti chránených Dunajských luhov. Na pokojné ramená nasadli do člna pri Šulianskom jazere vo Vojke, a cez sútok ramien mieria k širokému vodopádu. Na Dunaji a vodopád?

Spoznávame Dunajské luhy 4
Stiahnuť audio súbor

Všetko má svoj koniec, aj naša rozhlasová plavba po chránenej krajinnej oblasti Dunajských luhov, ktoré sú výnimočnou prírodnou oblasťou. Vydajme sa teda s posádkou v zložení Tatiana Šušková, Mária Grebeňová-Laczová, Ľuboš Houška a kapitán Zoltán Orokocký na posledný úsek plavby dunajskou „divočinou“.

Spoznávame Dunajské luhy 5
Stiahnuť audio súbor

A presne to sa stalo aj Tatiane Šuškovej, vďaka ktorej sme tento týždeň v seriáli rádia Regina spoznali príťažlivosť krásneho dunajského kraja. Veríme, že sme vám ponúkli skvelý tip na výnimočný výlet. A Janka Bleyová navštívila jedinečné laboratórium Fablab a tak na túto tému pripravuje seriál na budúci týždeň.

Autorka: Tatiana Šušková; Foto: Ľuboš Houška

Živé vysielanie
??:??