Bratislavská hotelová legenda

Seriál Rádia Regina

Bratislavská hotelová legenda

20. 04. 2018 08:13

V našom seriáli vás tento týždeň zavedieme do priestorov hotela, ktorého história siaha až kdesi do 13. storočia. V stredoveku ho  pocestní poznali  pod názvom Labuť. Neskôr to bolo poetické pomenovanie „U troch zelených Stromov“ podľa  košatých stromov, rastúcich v jeho dvore. Hotel však menil nielen svoj názov, ale i majiteľov. Začiatkom 20. storočia   sa jeho majiteľom  stal   Henry Pruger. Tento talentovaný obchodník, ktorý precestoval celý svet,  priniesol  svoje skúsenosti z prevádzkovania londýnskeho Carltonu do Bratislavy.  S vervou sa pustil do rekonštrukcie  objektu a v roku 1912 vznikol nový hotelový komplex  Carlton – Savoy. Hrdý majiteľ  ho  otvoril  so všetkou pompou.  Viedenskí  a maďarskí  hotelieri len s údivom a úctou dvíhali obočie nad jeho výtvorom.  Spomínaný hotel  bol desaťročia  jedným z najlepších európskych hotelov.  I  keď dnes už má už iné meno, „starí Bratislavčania“ ho i tak stále poznajú ako Carlton.  A na to, ako „dýcha“ táto hotelová legenda dnes – bola zvedavá Janka Bleyová.

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Aj dnes sa budeme pohybovať v priestoroch  hotela v historickom centre Bratislavy, ktorý svoju nevšednú  históriu začal písať už v 13. storočí. Jeden z jeho majiteľov, úspešný,  slávny a nesmierne šikovný podnikateľ Henry Pruger sa do objektu doslova zaľúbil. Chcel z neho vybudovať akési malé – veľké hotelové impérium. V  roku 1921 v ňom postavil práčovňu, miestnosť pre údržbu a v izbách dokonca zaviedol teplú vodu. Kvôli rekonštrukcii objektu sa však zadlžil, ale dlhy nevládal  splácať, veritelia odmietli čakať a Pruger si napokon siahol na život. Pečať, ktorú vtisol hotelu však ostala.  Presvedčila sa o tom aj Janka Bleyová, ktorú na potulkách hotelom,  sprevádzal jeho generálny riaditeľ Róbert Tóth.

2. časť
Stiahnuť audio súbor

Včera sme vás v historickom hoteli v Starom meste zoznámili s prácou dievčat, ktoré dostali do vienka nielen milotu, ale aj pevné nervy, aby s úsmevom na tvári dokázali zvládnuť kadejaké vrtochy hostí. Dnes to bude celkom iná parketa. S Jankou Bleyovou a jej spoločníkom, riaditeľom hotela Róbertom Tóthom, vchádzame do priestorov, kam je nepovolaným vstup zakázaný.

3. časť
Stiahnuť audio súbor

Sú ľudia, ktorí sa nevedia poriadne vyspať nikde inde len v svojej posteli, ale sú aj takí,  ktorým vyhovuje anonymné prostredie hotelovej izby a istota, že večer nájdu ustlané lôžko a  že rovnako ráno, keď vstávajú, nemusia pohnúť ani prstom. Majú istotu, že to „niekto“ všetko uprace a ustelie. Ten niekto sú hotelové chyžné.  S Jankou Bleyovou sa vyberieme za nimi do jedného z najstarších bratislavských hotelov.

4. časť
Stiahnuť audio súbor

Predpokladám, že aj medzi vami sa nájdu takí, pre ktorých je varenie doslova vášňou.  Viem si však predstaviť aj tých, pre ktorých  je doslova trestom pripraviť menü na rodinnú oslavu pre 10 - 15 ľudí. A čo tak pozrieť sa do kuchyne, v ktorej pod dozorom jedného jediného človeka pripravia 300 obedov a vraj, ak by bolo treba, sú schopní podať ich aj tisíc. So šéfkuchárom jedného z najstarších bratislavských hotelov Jozefom Riskom a Jankou Bleyovou nahliadneme teda  pod pokrievky  ich kuchyne.

5. časť
Stiahnuť audio súbor

Od pondelka do piatka nám Janka Bleyová sprostredkovala život v hoteli, ktorého história siaha až do 13. storočia.


Autor: Janka Bleyová; Ilustr. foto: TASR

Živé vysielanie
??:??