Ako vzniká sklo

Seriál Rádia Regina

Ako vzniká sklo

15. 06. 2018 08:13

Či pracujete alebo ste doma, určite máme všetci niekde pri sebe jeden materiál, ktorý nás sprevádza už 7000 rokov. Okná, poháre, vázy, lustre, žiarovky, okuliare, optické prístroje – všetky sa vyrábajú najmä zo SKLA. Je viacero technológií výroby skla – inak sa vyrába tabuľové sklo, inak sa vyrába úžitkové alebo laboratórne sklo. Na Slovensku máme dlhoročnú tradíciu výroby kvalitného úžitkového skla a v našom seriáli vám až do piatka priblížime, ako vzniká napríklad pohár, z ktorého pijete vodu, alebo kalich, do ktorého si nalievame víno. Všetky tieto číre, krehké a krásne výrobky vznikajú v prostredí, kde je teplo a hluk. Teplo nebudete počuť, ale ten hluk áno. Nejde teda o nekvalitnú nahrávku, ale o reportáž priamo z výrobnej haly sklární v Lednických Rovniach. Marcela Hanáčka sprevádza Vladimír Letko, ktorý v Lednických Rovniach pracuje už 38 rokov. 

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Vyzerá to celkom jednoducho, čo poviete? Za tri minúty sme sa od kremičitého piesku a ostatných vstupných surovín dostali k takmer hotovému kalichu. To je však len to najjednoduchšie, čo v Lednických Rovniach vyrábajú. Navyše – všetky tie stroje sa musia presne nastaviť a celý proces sa musí dôkladne kontrolovať. Z kalichov, ktoré sme dnes takto za tri minúty „vyrobili“ sa ešte nedá piť – majú ostré hrany a navyše – je to stále len to základné číre sklo bez akéhokoľvek zdobenia.

Sklo vyrábali už naši predkovia pred viac ako 5 tisíc rokov pred našim letopočtom. Vyrábali ho už starovekí Egypťania či Rimania a vyrábali ho ručne. Výroba skla, ako ho poznáme dnes, je súčasťou komplikovaného procesu na začiatku ktorého je len päť surovín. Z týchto surovín sa pripraví zmes nazývaná sklársky kmeň, ktorý sa taví v sklárskej peci.

Sklo sa vyrába v halách, kde je teplo a hluk. Spomínam to preto, aby bolo jasné, že nasledujúca nahrávka nie je nekvalitná, ale vznikala priamo v sklárskej výrobnej hale v Lednických Rovniach. Marcel Hanáček sa po výrobných halách prechádza s Vladimírom Letkom, ktorý v lednickorovnianskych sklárňach pracuje štyri desaťročia. Začínajú pri sklárskej peci v hale, kde sa sklo vyrába strojovo. A začínajú niekoľkými číslami. 

2. časť
Stiahnuť audio súbor

Práve sme mohli počuť, v akom hluku vznikajú krásne poháre, ktoré pri štrnganí tak jemne zvonia. Dnes sme si prešli strojovú výrobu úžitkového skla a zajtra si prezrieme proces výroby, ktorý nenahradí stroj. Tie najjemnejšie výrobky totiž musí vyrábať človek.

Keďže rôzne druhy skla sa vyrábajú rôzne, my sledujeme to sklo, ktoré bežne, každodenne používame. Ako vzniká pohár? Už sme v našom seriáli navštívili hlučné haly, kde sa sklo vyrába na automatických linkách a dnes sa dostane k slovu človek. Ľudský cit totiž stroj nedokáže úplne nahradiť. Predtým, ako navštívime majstrov sklárov sa zastavíme na mieste, kde sa denne rozbije veľa pohárov. Marcel Hanáček navštívil sklárne v Lednických Rovniach, kde ho sprevádzal Vladimír Letko.

3. časť
Stiahnuť audio súbor

Ešte zabrúsi a následne zataví hrany, aby sa nám z pohára príjemne pilo a aby sme sa neporezali. V Lednických Rovniach sa však nevyrába iba číre sklo. Väčšina výrobkov sa ďalej dekoruje – brúsi, pieskuje, leptá, či zláti.

Do 20. storočia fungovalo na Slovensku vyše 70 sklární. Výrobky z Katarínskej Huty, Málinca, Poltára a Lednických Rovní patrili a patria medzi najlepšie na svete. Náš aktuálny seriál, ktorý vysielame tento týždeň, sme nahrávali práve v Lednických Rovniach. Už sme si prezreli výrobné haly, kde sa vyrábajú jednotlivé výrobky, dnes sa pozrieme na miesta, kde sa tieto výrobky zušľachťujú, dekorujú a ďalej esteticky upravujú. Marcel Hanáček si jednotlivé prevádzky lednickorovnianských sklární prezrel s Vladimírom Letkom. Začali pri pantografe – stroji, ktorý do skla vyrýva navrhnutý dekor. 

4. časť
Stiahnuť audio súbor

Takto vzniká krása slovenského skla, ktoré sa vyváža do celého sveta. Poháre zo sklární z Lednických Rovní nájdete aj na palubách zaoceánskych lodí a dokonca v prvých triedach renomovaných leteckých spoločností. Jedným z najznámejších spôsobov zdobenia skla je brúsenie. Krištáľové poháre či kalichy máme doma asi všetci a hoci móda sa mení, krištáľ je v kurze vždy. Aj ten vyrábajú v lednickorovnianskych sklárňach.

Brúsené sklo sa už dnes u nás nepredáva tak, ako kedysi, keď boli krištáľové súpravy povinnou súčasťou všetkých obývačiek. Brúsenie skla v Lednických Rovniach má rodinný charakter a to doslova. Ostali tam už len dvaja brusiči – Naďa Beňová a jej manžel Ľubomír. Nahrával Marcel Hanáček, sprevádza ho Vladimír Letko.  

5. časť
Stiahnuť audio súbor

k budete najbližšie držať v ruke pohár, už viete, ako sa vyrába. Tento týždeň sme navštívili sklárne v Lednických Rovniach a na ten ďalší týždeň už pripravujeme nový seriál o operátoroch záchrannej služby.Autor: Marcel Hanáček; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie
??:??