Práca operátorov na tiesňových linkách

Seriál Rádia Regina

Práca operátorov na tiesňových linkách

22. 06. 2018 08:13

V ich práci, viac ako v ktoromkoľvek inom zamestnaní, ide o čas.  Pritom nehovoríme o minútach, ale doslova o sekundách. Niekedy totiž sekundy rozhodujú o tom, či človek prestane dýchať, vykrváca, alebo mu začne kolabovať srdce. A sú to práve oni, ktorí s chladnou hlavou, ale s nesmiernym  prehľadom dokážu poradiť, vyslať záchranárov na miesto nešťastia, zabezpečiť aj pomoc hasičov a policajtov. Toho, čo všetko dokážu operátori záchrannej zdravotnej služby je však oveľa viac. Neľahkú prácu ľudí Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby  SR sa vám pokúsime v našom seriáli pokúsime priblížiť s Jankou Bleyovou .  Priestormi režimového pracoviska ju sprevádzala  manažérka  komunikácie s verejnosťou Alena Krčová. 

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Operátori záchrannej zdravotnej služby, ktorí preberajú hovory na tiesňových linkách 155 a 112, patria do kategórie profesionálov s celoživotným vzdelávaním sa. Jednoducho, sú to odborníci, ktorí si nikdy nemôžu povedať – všetko viem. Prečo? Odpovede aj na túto otázku v druhej časti nášho seriálu hľadala Janka Bleyová. Priestormi spomínaného režimového pracoviska ju aj dnes  sprevádzala manažérka komunikácie s verejnosťou Alena Krčová.

2. časť
Stiahnuť audio súbor

Človek, ktorý  zatelefonuje na tiesňové číslo záchrannej zdravotnej služby, je často pod obrovským  psychickým tlakom – buď je v ohrození života on sám, alebo niekto, ku komu privoláva pomoc záchranárov. Operátorov  na číslach 155 a 112  však nik  z volajúcich nevidí. Počuje iba ich rozhodné, ale upokojujúce hlasy. Nezainteresovaný však ani len netuší, že v operačnom stredisku je aj iné dôležité pracovisko. No a práve tam vás s  manažérkou komunikácie s verejnosťou Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR - Alenou  Krčovou a Jankou Bleyovou zavedieme dnes.

3. časť
Stiahnuť audio súbor

Tento týždeň vás v našom seriáli zoznamujeme s prácou profesionálov Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR. Nazreli sme už do histórie jeho vzniku, boli sme aj na školení operátorov. Pripomenieme, že to školenie nespočíva iba v psychologickej rovine. Operátori sa totiž učia nielen ako komunikovať s volajúcim na tiesňovej linke, ktorý je v panike a možno aj nadáva, ale operátori, na to, aby vedeli kvalifikovane poradiť. Musia ovládať aj prácu záchranárov. Napokon, presvedčte sa! Priestormi režimového pracoviska  Janku Bleyovú, aj dnes sprevádza manažérka komunikácie s verejnosťou Alena Krčová.

4. časť
Stiahnuť audio súbor

Telefón tam zvoní každých 23 sekúnd a za rok je to viac ako milión 400 tisíc volaní. Ich  náročné povolanie  nielenže  sprevádza  veľký psychický tlak, ale je aj  o neustálom vzdelávaní sa v komunikácii so zúfalými ľuďmi či v dokonalom ovládaní  všetkých zdravotných rébusov  pri úrazoch, zraneniach a kolapsoch. Už z tohto je vám jasné, že v našom seriáli sme aj dnes  v priestoroch Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby  SR. Alena Krčová, manažérka  komunikácie s verejnosťou, priestormi tohto režimového pracoviska sprevádza Janku Bleyovú.

5. časť
Stiahnuť audio súbor

Prácu anjelov Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby  SR sa vám po celý týždeň pokúsila sprostredkovať Janka Bleyová.  Samozrejme, želáme vám, aby ste nikdy nemuseli volať na čísla tiesňových liniek 155 a 112, ale  v prípade, že taká  situácia nastane – vedzte, že na opačnom konci telefónu sú ľudia, ktorí urobia všetko preto, aby vám pomohli.

Autorka: Janka Bleyová; Ilustr. foto: TASR

Živé vysielanie
??:??