Svet nevidiacich

Seriál Rádia Regina

Svet nevidiacich

12. 10. 2018 08:13

V knihe Genezis môžeme čítať: Boh povedal: Buď svetlo. A bolo svetlo. Boh videl, že svetlo je dobré i oddelil svetlo od tmy. V živote mnohých ľudí  sa svetlo od tmy oddeliť nedá. Jediné, čo ich obklopuje je tma. Aspoň trochu svetla do života nevidiacich sa budeme snažiť priniesť my v seriáli, ktorý tento týždeň venujeme nevidiacim . Hana Michalčíková jeho prvý príbeh odvíja od ženy , ktorá v knihách našla to, čo ju napĺňa šťastím. 

Svet nevidiacich - 1. časť
Stiahnuť audio súbor

Michaela Mihoková z Trnavy je jednou z tých mladých ľudí, ktorí základy vzdelania získavali v Špeciálnej základnej škole pre žiakov so zrakovým postihnutím na Svrčej ulici v Bratislave.

Určite ste sa aj vy kedysi hrávali hru na slepú babu a viete sa rozpamätať na to, aké to bolo náročné pohybovať sa so zaviazanými očami. Ak ste vodič, tak tiež viete veľmi dobre, aké to je , keď vojdete omylom do slepej ulice. Keď ste poľovník, tak vám nerobí problém rozoznať ostrý náboj od slepého a keď ste dobrý jedák, s chuťou sa pustíte aj do slepého guľáša. Slepá kura je na Liptove názov pre knedľu a ak ste niečo získali výhodne a bez námahy, možno sa vám ušlo: Prišiel k tomu ako slepé kura k zrnu. Odkiaľ sa všetky slovné spojenia vzali, pátrať nebudeme. Hana Michalčíková sa však v ďalšej časti seriálu Nevidiaci vydá do bratislavskej ulice s názvom Svrčia.

Svet nevidiacich - 2. časť
Stiahnuť audio súbor

Po celý týždeň vám prinášame príbehy ľudí, ktorí svet okolo nás vnímajú všetkými zmyslami, okrem jediného - zraku.  Do mozaiky zapadá aj ten dnešný. Predstavte si, že milujte šport. Kopete do lopty, beháte, lyžujete,  veslujete. Pohyb je pre vás radosťou, aj súčasťou života. A jedného dňa je všetkému koniec. Nie, že by ste už nechceli - nemôžete. Zhruba takto sa to začalo odvíjať aj v životnom príbehu Mariána Tótha z obce Šintava pri Seredi, ktorý zachytila Hana Michalčíková.

Svet nevidiacich - 3. časť
Stiahnuť audio súbor

Marián Tóth zo Šintavy sa v týchto dňoch teší aj z čerstvého ocenenia : Osobnosť Trnavského samosprávneho kraja za rozvoj športu medzi nevidiacimi a slabozrakými. Blahoželáme! 

O zrak môžeme prísť v akomkoľvek veku a z akýchkoľvek dôvodov. Po úraze, po chorobe, pomaly, aj šokujúco rýchlo. Najťažšie na tom všetkom je však prijať tento údel a naučiť sa s ním žiť. Bez plaču, bez ľútosti a bez nekonečných otázok prečo? Podarilo sa to mnohým- slávnym aj celkom obyčajným ľuďom. Hoci každý, kto to dokáže, už vlastne obyčajným nie je. Pokračuje Hana Michalčíková.

Svet nevidiacich - 4. časť
Stiahnuť audio súbor

Po celý tento týždeň vám prinášame životné príbehy ľudí, ktorým osud vzal jeden z najdôležitejších zmyslov - zrak. Hovorili sme o tom, ako sa s tým dokázali vyrovnať, ako opäť našli cestu do života, práce, k záľubám. Dnes v záverečnej časti dostanú slovo ľudia, ktorí im pomáhajú okrem rodiny, najviac. Pracovníci Únie pre nevidiacich a slabozrakých. Oslovila ich Hana Michalčíková.

Svet nevidiacich - 5. časť
Stiahnuť audio súbor

ohto týždňový seriál sme venovali nevidiacim a slabozrakým ľuďom. Ten už v pondelok vystriedajú príbehy bratislavských vodákov z lodenice Kormorán.

Autor: Hana Michalčíková; Ilustr. foto: TASR

Živé vysielanie
??:??