Príbeh Balneologického múzea

Seriál Rádia Regina

Príbeh Balneologického múzea

11. 01. 2019 08:13

V seriáli tohto týždňa nahliadneme do zákulisia Balneologického múzea Imricha Wintera v Piešťanoch. Napriek tomu, že v našom vysielaní pravidelne informujeme o výstavách, podujatiach, či edičných počinoch tejto inštitúcie, nikdy nebol čas preskúmať ju detailnejšie. V úvode sa Iveta Pospíšilová pýtala jej riaditeľa Vladimíra Krupu na históriu múzea. 

Príbeh Balneologického múzea - 1. časť
Stiahnuť audio súbor

Budovu Kúpeľnej dvorany, v ktorej sídli hlavná časť expozícií a tiež administratíva múzea, postavili už v roku 1894 ako polyfunkčnú na kultúrne a spoločenské účely i ubytovanie hostí a zamestnancov kúpeľov na 1. poschodí.

V seriáli tohto týždňa nahliadame do zákulisia Balneologického múzea Imricha Wintera v Piešťanoch. Ešte pred jeho oficiálnym založením v roku 1928 rodina Winterovcov, ktorá mala v prenájme kúpele, organizovala krátkodobé výstavy paleontologických nálezov zo stavby hotela Thermia Palace. Tiež v Liečebnom dome Irma vytvorila múzeum barlí, ktoré tu zanechali vyliečení pacienti. Výnimočnosť súčasného Balneologického múzea spočíva aj v tom, že má vlastný archeologický výskum, čo nie je v prípade regionálnych múzeí časté. Viac Ivete Pospíšilovej povedal riaditeľ Vladimír Krupa, ktorý je archeológom.

Príbeh Balneologického múzea - 2. časť
Stiahnuť audio súbor

Piešťany a okolie oplývajú nesmiernym bohatstvom ľudových zvykov, rôznorodých umeleckých remesiel, tradičných krojov. Preto etnológ sa tu môže doslova vyšantiť.  Avšak už pri vzniku Balneologického múzea pred vyše 90 rokmi tu mali pomerne dobre vybudovanú etnologickú zbierku. Iveta Pospíšilová sa Jarmily Hlúchovej spýtala, či sa tu v tejto oblasti ešte nájde dosť práce a inšpirácií.  

Príbeh Balneologického múzea - 3. časť
Stiahnuť audio súbor

V rámci rôznych aktivít v múzeu pre verejnosť dostáva  príležitostne priestor aj etnológia v podobe ukážok z práce košikárov, ozdobovania veľkonočných vajíčok, či pečenia vianočných oblátok.

Ak premýšľame o práci historika, viac menej je nám jasné, že každý sa zaoberá nejakým historickým obdobím či témou alebo oblasťou histórie. Ako je na tom historik v regionálnom múzeu? Báda z každého rožka troška vzhľadom na to, ako sa dejinné udalosti premietali do života regiónu, alebo je to inak? Ivete Pospíšilovej to prezradil historik Balneologického múzea Imricha Wintera v Piešťanoch Andrej Bolerázsky.

Príbeh Balneologického múzea - 4. časť
Stiahnuť audio súbor

Seriál zo zákulisia Balneologického múzea Imricha Wintera v Piešťanoch dnes uzavrieme v prírodovedeckých zbierkach. Ich kurátorom je Tomáš Mlynský. Iveta Pospíšilová sa ho  najskôr spýtala sa vyše 90 ročnú históriu budovania tejto oblasti zbierok.

Príbeh Balneologického múzea - 5. časť
Stiahnuť audio súbor

Súčasťou múzea je aj Pamätná izba Ivana Kraska v jeho niekdajšom dome na nábreží Váhu. Od pondelka sa s Vierkou Horákovou budeme v seriáli prechádzať po trhovisku.

Autorka: Iveta Pospíšilová; Foto: Ľuboš Houška

Živé vysielanie
??:??