Príbehy z trhoviska

Seriál Rádia Regina

Príbehy z trhoviska

18. 01. 2019 08:13

Tento týždeň budeme nakupovať na trhoch, v tržnici, či na trhoviskách.  Vyhľadávame ich pre kvalitný tovar, neopakovateľnú  atmosféru a priateľské vzťahy, ktoré si pri pravidelných nákupoch vytvárame s predávajúcimi. Aká je ich história, opýtala sa Viera Horáková etnologičky Kataríny Nádaskej.  

Príbehy z trhoviska - 1. časť
Stiahnuť audio súbor

Kedysi ľudia nakupovali na trhoch, trhoviskách či jarmokoch. Až na začiatku 20. storočia sa stali stredobodom mestského života tržnice a neskôr obchodné domy.
V Bratislave bolo veľmi populárne tzv. Centrálne trhovisko na dnešnom Trnavskom mýte. To sa po výstavbe Domu Istropolis v 60. rokoch minulého storočia presunulo na Miletičovu ulicu. A práve trhovisko na Miletičovej ulici v Bratislave navštívila Viera Horáková.

Príbehy z trhoviska - 2. časť
Stiahnuť audio súbor

Dnes vás Viera Horáková zavedie na trhovisko na Žilinskej ulici v Bratislave. Už niekoľko desiatok rokov  je neodmysliteľnou súčasťou života  ľudí z blízkeho okolia.  Pestovatelia a predajcovia z Bratislavy a blízkeho okolia  ponúkajú  sezónnu zeleninu,  ovocie, med, domáce  kurence  klobásky , slaninu  ale aj  kvety, ktoré sami dopestujú . V týchto dňoch  toto trhovisko síce prechádza rekonštrukciou, ale v blízkej budúcnosti získa nový šat. No a ako to tam vyzerá  v polovici januára? 

Príbehy z trhoviska - 3. časť
Stiahnuť audio súbor

Dnes sa zastavíme v petržalskej tržnici, na mieste, kde nájdeme pod jednou strechou stánky, obchody i gastronomické služby. Vznikla na základe dlhodobého prieskumu medzi obyvateľmi tejto mestskej časti. Petržalskú tržnicu otvorili začiatkom apríla minulého roku . S Katarínou Leškovou, ktorá tržnicu zastupuje sa zhovárala Viera Horáková.

Príbehy z trhoviska - 4. časť
Stiahnuť audio súbor

Predaj pod strechou má svoje výhody, ktoré si užívajú tak predávajúci, ako aj kupujúci. Okrem domácich predajcov, ktorí ponúkajú predaj z dvora, môžete nakúpiť aj v ostatných obchodoch, ktoré sú súčasťou petržalskej tržnice.  

Po celý tento týždeň sme nakupovali na trhoch a trhoviskách.  Ochutnali sme domácu klobásku, kapustu i jabĺčka. Takýto spôsob nákupu má svoje čaro, ktoré sa rokmi nemení. A Slováci ho poznajú už stáročia. Viac povedala Viere Horákovej etnologička Katarína Nádaská.

Príbehy z trhoviska - 5. časť
Stiahnuť audio súbor

V pondelok začneme iný príbeh, z kapitol Slovenského hydrometeorologického ústavu.


Autorka: Viera Horáková; Ilustr. foto: Ľuboš Houška

Živé vysielanie
??:??