Život v ZOO v zime

Seriál Rádia Regina

Život v ZOO v zime

15. 02. 2019 08:13

Zoologickú záhradu v Bratislave otvorili 9. mája v roku 1960. Za tie dlhé roky sa zmenila, a samozrejme aj vynovila. Sú tam mnohé zaujímavé expozície, pavilón šeliem, pavilón primátov, terárium a exotárium a rôzne výbehy pre ďalšie živočíchy. V ZOO je teraz 1016 zvierat a pokiaľ ide o počet druhov tak je tam 182. Medzi najviac ohrozené druhy, ktoré tam chovajú patrí orangutan sumatriansky, diviak visajanský, gibon zlatolíci a leopard cejlónsky. Mária Babinská oslovila vzdelávaciu pracovníčku Jelu Račevovú.      

Život v ZOO v zime
Stiahnuť audio súbor

Viete z čoho je odvodené slovo primáty – je to z latinského  primates, čo je množné číslo od primas, čiže v preklade „jeden z prvých, znamenitý, vznešený“. Napríklad taký Šimpanz učenlivý má dĺžku tela 70 až 170 centimetrov. Samec môže mať hmotnosť od 43 do 60 kilogramov. A aká je dĺžka gravidity? 240 dní. V prírode sa dožívajú 30 až 40 rokov, v zajatí cez 50 rokov. V Zoologickej záhrade v Bratislave majú pavilón primátov, ktorý otvorili v roku 2010. Chovajú tam okrem šimpanzov aj orangutany. Vybrala sa tam Mária Babinská.

Život v ZOO v zime - 2. časť
Stiahnuť audio súbor

Oryx arabský, Adax Núbijský, Dikdik Kirkov. Sú to zvieratá s rohmi. Tieto kopytníky môžeme obdivovať aj v bratislavskej Zoologickej záhrade. Nedávno, pred pár dňami, 2. februára sa narodila samička Oryxa, je to prvý tohtoročný prírastok v ZOO. Tento druh antilopy na arabskom polostrove bol absolútne vyhubený kvôli lovu. Lovili ho nielen na mäso, ale bol to aj lov vo forme zábavy arabských princov  a rôznych zamestnancov ropných spoločností. Naháňali ich na autách a strieľali ich puškami. Jednoducho dohnali ich k vyhynutiu vo voľnej prírode. Mária Babinská oslovila Katarínu Gregušovú z oddelenia vzdelávania. 

Život v ZOO v zime - 3. časť
Stiahnuť audio súbor

Celý týždeň spoznávame ríšu zvierat. V Zoologickej záhrade  v Bratislave sme navštívili pavilón primátov, dozvedeli sme sa aj o živote kopytníkov a tentoraz nám zaujalo majestátne zviera- zubor. Mária Babinská oslovila vzdelávaciu pracovníčku Jelu Račevovú.    

Život v ZOO v zime - 4. časť
Stiahnuť audio súbor

Vlk vzbudzuje u väčšiny ľudí rešpekt, ba u mnohých až hrôzu a strach. Korene týchto predsudkov majú svoj pôvod už v detstve, keď sme boli „odchovaní“ na klasických rozprávkach. Medzi ľuďmi stále panuje mýtus o tom, že vlk je strašidelným tvorom, ktorý zožral starú mamu Červenej Čiapočky. Vlky eurázijské chovajú aj v bratislavskej Zoologickej záhrade, majú tam 6 jedincov. Mimochodom v roku 2017 otvorili nový výbeh pre vlkov. Mária Babinská sa pozhovárala s chovateľom Petrom Seleštianským. 

Život v ZOO v zime - 5. časť
Stiahnuť audio súbor

Soví chodník otvoria už onedlho, koncom apríla počas podujatia Bratislava pre všetkých.  
To bol posledný diel seriálu z bratislavskej ZOO, budúci týždeň sa budeme rozprávať o materinskom jazyku.

Autorka: Mária Babinská; Ilustr. foto: TASR

Živé vysielanie
??:??