Tradičné maľovanie vajíčok

Folklór a tradície

Tradičné maľovanie vajíčok

12. 04. 2019 08:13

Maľované vajíčko je symbolom Veľkej noci, jari a nového života. Dnes si môžeme hotové, ozdobené vajíčka - kraslice kúpiť. No tradičné techniky zdobenia sú nielen jednoduché, časovo nenáročné, ale aj lacné. Počas tohto týždňa vám priblížime najbežnejšie maľovanie a ozdobovanie vajíčok ľahko dostupnými prírodnými materiálmi. Jolane Čulákovej ich predviedla a ukázala lektorka tvorivých dielní pri Krajskom osvetovom stredisku v Nitre Eva Vašeková.  

Tradičné maľovanie vajíčok
Stiahnuť audio súbor

V našom seriáli tento týždeň maľujeme vajíčka – jednoduchým, prírodným a tradičným spôsobom. Včera sme používali bylinky a cibuľové šupky. Dnes si skúsime vytvoriť krásne lesklé, červené vajíčko, ktoré môžeme použiť nielen ako ozdobu, ale aj ako dar polievačom a šibačom, ako to robili kedysi naše staré a prastaré mamy. Jolana Čuláková si to vyskúšala s pani Evou Vašekovou z Nitry.

Tradičné maľovanie vajíčok - 2. časť
Stiahnuť audio súbor

Maľované vajíčko je symbolom Veľkej noci, jari a nového života. Dnes si môžeme hotové, ozdobené vajíčka - kraslice kúpiť. Aj ozdoby a farby nájdeme v obchodoch. Pritom tradičné techniky zdobenia sú nielen jednoduché, časovo nenáročné, ale aj lacné a zábavné. Počas tohto týždňa vám predvádzame maľovanie a ozdobovanie vajíčok ľahko dostupnými prírodnými materiálmi. Jolane Čulákovej ich predviedla a ukázala pani Eva Vašeková - lektorka tvorivých dielní pri Krajskom osvetovom stredisku v Nitre.

Tradičné maľovanie vajíčok - 3. časť
Stiahnuť audio súbor

Počas tohto týždňa vám predstavujeme rôzne spôsoby maľovania a ozdobovania vajíčok, a to ľahko dostupnými alebo prírodnými materiálmi. Dnes budeme kraslicu zdobiť voskom a následne ju farbiť. Jolane Čulákovej túto techniku predviedla Eva Vašeková, lektorka tvorivých dielní z Krajského osvetového strediska v Nitre.

Tradičné maľovanie vajíčok - 4. časť
Stiahnuť audio súbor

Veľkonočné kraslice – to boli najmä kedysi uvarené alebo vyfúknuté vajíčka, ozdobené rôznymi technikami. Využívali sa ľahko dostupné a prírodné materiály - napríklad cibuľové šupky, cvikla, zelené lístky, sviečkový vosk ale napríklad aj obyčajná slama. My sme si počas týždňa hovorili o jednoduchých a rýchlych technikách ozdobovania a dnes to bude časovo náročnejšie zdobenie slamou.  Viac Jolane Čulákovej povedala pani Eva Vašeková, lektorka tvorivých dielní v Krajskom osvetovom stredisku v Nitre. 

Tradičné maľovanie vajíčok - 5. časť
Stiahnuť audio súbor

Budúci týždeň bude náš seriál patriť čokoláde.

Autor: Jolana Čuláková; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie
??:??