Príbeh kyslej kapusty

Seriál Rádia Regina

Príbeh kyslej kapusty

11. 10. 2019 08:13

Seriál plný vitamínov pripravila tento týždeň Viera Horáková. Reč bude o kyslej kapuste, ktorá je priam ľudovým všeliekom. Potvrdil by to i dobrodruh James Cook. Ale to už vysvetlí Viera Horáková.  

Príbeh kyslej kapusty 1
Stiahnuť audio súbor

Aj dnes pokračujeme seriálom, ktorý je plný vitamínov. Hovoríme o ľudovom všelieku, kyslej kapuste. Viera Horáková sa zastavila v Stupave, kde boli a stále sú veľmi vhodné podmienky na pestovanie kapusty. Veď túto zeleninu na južnom Záhorí aj oslavujú.

Príbeh kyslej kapusty 2
Stiahnuť audio súbor

Kým stupavská krčma je v pesničke smutná, o stupavskej kapuste koluje oveľa pozitívnejší chýr. Prečo sa kapuste darí práve v okolí Stupavy? A vedeli ste, že má svojské vlastnosti i chuť? Ako povedal Viere Horákovej Roman Gašpárek, práve v oblasti južného Záhoria sú obzvlášť prajné podmienky na jej pestovanie.

Príbeh kyslej kapusty 3
Stiahnuť audio súbor

Náš seriál, plný vitamínov pokračuje aj dnes.  Vedeli ste, že stupavské zelé, alebo stupavská kapusta, o ktorej po celý týždeň hovorí Viera Horáková,  je registrovanou značkou?  Je to vlastne chránené označenie pôvodu tejto plodiny v rámci Európskej únie.

Príbeh kyslej kapusty 4
Stiahnuť audio súbor

Koncom uplynulého týždňa sa v Stupave konal v poradí už 23 ročník slávností kapusty, známy pod  názvom Dni zelá. Akcia každoročne  priláka tisícky návštevníkov z blízkeho i vzdialeného okolia, dokonca i zo zahraničia. Pokračuje Viera Horáková v poslednom dieli nášho kapustového príbehu.

Príbeh kyslej kapusty 5
Stiahnuť audio súbor

Náš seriál pokračuje aj v pondelok, tentoraz však bude o súčasnej ekonomike a rôznych pohľadoch na ňu.

Autorka: Viera Horákováí; Ilustr. foto. Pixabay

Živé vysielanie
??:??