Čo vy na to? Spomienky na Nežnú revolúciu

Ľudia

Čo vy na to? Spomienky na Nežnú revolúciu

16. 11. 2017 06:53

November 1989 priniesol nečakaný, alebo u niekoho dlho-očakávaný vývoj udalostí, ktorý sa neskôr začal nazývať "nežnou, zamatovou", alebo jednoducho novembrovou revolúciou. Dôsledky sú tak ako pri všetkom, pozitívne, i negatívne. Začiatok sa však pripisuje hlavne v tom čase aktívnemu študentskému hnutiu a Ľudovít Jakubove oslovil práve jedného z ich lídrov Tóna Popoviča.

Anton Popovič
Stiahnuť audio súbor

Na život po zmenách, ktoré priniesol november 1989, sme si už dávno zvykli, a len zriedka sa objavujú spomienky na to, ako bolo za socializmu dobre a lacno. Na to, že mnohí mali prácu, bez perspektívy, že niektorí slobodomyseľnejší sa z "práce" vrátili po rokoch, alebo vôbec nie, na to sme radšej zabudli. A práve na toto obdobie dnes Ľudovít Jakubove spomína s Františkom Mikloškom.

František Mikloško
Stiahnuť audio súbor

Pri spomínaní na "Nežnú" novembrovú revolúciu, si mnohí z nás, ktorí to zažili predstavia plné námestia a tribúnu s Jánom Budajom, Milanom Kňažkom a ďalšími, ktorí aktivizovali ľudí, s tým, že totalitný režim už naozaj treba zmeniť. Medzi mnohými mužmi sa pravidelne objavovala i študentka, dnes dáma Zuzana Mistríková. Rozpráva sa s ňou Ľudovít Jakubove. 

Zuzana Mistríková
Stiahnuť audio súbor

K nezabudnuteľným postavám "Nežnej"revolúcie patrí i Marta Kubišová, ktorej Modlitba pre Martu,  na námestiach verejne zaznela po  takmer dvadsiatich rokoch cenzorského zákazu. V nedávnych dňoch bola speváčka zhodou okolností aj na Slovensku, so sériou rozlúčkových koncertov, čo využil Ľudovít Jakubove.

Marta Kubišová
Stiahnuť audio súborAutor: Ľudovít Jakubove; Ilustr. foto: TASR

Živé vysielanie
??:??