Príbeh na týždeň: Slováci z rumunského Nadlaku

Folklór a tradície

Príbeh na týždeň: Slováci z rumunského Nadlaku

29. 09. 2017 08:13

Slováci na Dolnej zemi, teda najmä v Srbsku, Maďarsku alebo v Rumunsku mali počas víkendu veľký sviatok. Možno ste počuli aj z nášho vysielania, že v rumunskom Nadlaku bola súťaž Cez Nadlak je, ktorej sa zúčastnili desiatky mladých spevákov. O hudbe a spievaní sme hovorili cez víkend. V Príbehu na týždeň vám počas celého týždňa povieme viac o živote Slovákov v Nadlaku. Začneme prepojením jazyka, viery a tradícií. Najprv krátka recitácia...

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Počas celého dnešného týždňa sme v Príbehu na Dolnej zemi. Presnejšie povedané v Nadlaku. V mestečku na západe Rumunska žije najpočetnejšia komunita Slovákov. Veľmi aktívne sú tam spolky, školstvo a evanjelická cirkev. Všetky totiž podporujú udržiavanie slovenčiny, udržiavanie tradícií a organizujú aj rôzne podujatia. Martin Jurčo zmapoval ako to vyzerá v školstve.

2. časť
Stiahnuť audio súbor

Tento týždeň vám predstavujeme Slovákov z rumunského Nadlaku, kde bol nedávno folklórny festival našich dolnozemských krajanov. Michal Herceg navštívil jednu z dvoch nadlackých slovenských škôlok. Ako budete počuť, pre tamojšie deti je dvojjazyčnosť samozrejmosťou odmalička.

3. časť
Stiahnuť audio súbor

Od pondelka sa vždy ráno venujeme slovenským obyvateľom mestečka Nadlak na západe Rumunska. Nachádza sa hneď za maďarskými hranicami, takže sa tu bežne rozpráva niekoľkými jazykmi. Ako je možné, že si tunajší obyvatelia zachovali krásnu slovenčinu aj po vyše dvoch storočiach od odchodu z vlasti? Určite má na tom zásluhu aj cirkev. V prípade nadlackých Slovákov je to predovšetkým cirkev evanjelická. Michal Herceg sa preto s evanjelickým farárom Jurajom Dušanom Vankom vybral do nadlackého kostola.

4. časť
Stiahnuť audio súbor

V seriáli o Slovákoch z rumunského mesta Nadlak, ktoré navštívili naši kolegovia počas nedávneho dolnozemského folklórneho festivalu, sme si už všímali tých najmenších, školákov, cirkevné dianie aj kultúru. Dnes sa s Michalom Hercegom pozrieme, ako sa slovenským Nadlačanom darí v pracovnom uplatnení.

5. časť
Stiahnuť audio súbor

Tak to bol posledný pohľad na život nadlackých Slovákov. Ak niekedy cez Nadlak pôjdete, aj vás možno prekvapí domácka atmosféra, ktorú cítiť v obchodoch, reštauráciách, ale aj v jeho uliciach. Tak ju aspoň zažili naši kolegovia, ktorí navštívili nedávny devätnásty ročník folklórneho festivalu pod názvom Cez Nadlak je.

Autori: Martin Jurčo a Michal Herceg; Foto: Martin Jurčo

Živé vysielanie
??:??