Príbeh na týždeň: Ako sa mení móda

Veda a poznanie

Príbeh na týždeň: Ako sa mení móda

13. 10. 2017 08:13

Móda je nevyspytateľná. Raz je trendová červená farba, inokedy žltá, potom strieborná, zlatá... Tvorcovia prichádzajú vždy s niečím novým. Dámy dobre poznajú ten štýl obtiahnutého oblečenia, že v legínach majú vytvarované doslova všetko až do takej miery, že každý si vie predstaviť, ako vyzerajú pod nimi. A to sa opäť vrátilo. Celebrity sa rozhodli, že obnovia tento hit z minulého leta a dokonca v telovej farbe. Móda vie byť divoká, ale niekedy aj celkom zaujímavá. Mária Babinská sa rozhodla, že sa tento týždeň pozrie na zúbok pani móde. Najskôr oslovila pánov.

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Móda má pôvod v túžbe človeka po zmene, originalite, novosti. Mnohí z nás chcú v niečom vynikať. A viacerí sa pridržiavajú tých aktuálnych trendov. Módny biznis doslova diktuje, čo bude v ktorom ročnom období moderné. No v súčasnosti aj návrhári čerpajú z ľudových tradícií. Výšivka hrá prím, ale aj modrotlač zažíva renesanciu. Mária Babinská najskôr oslovila textilnú a odevnú dizajnérku  Inu Budovskú.

2. časť
Stiahnuť audio súbor

V pesničke od Jana Wericha sa spieva: „Je to pravda odvěká, že šaty dělaj člověka.“ A oblečenie naozaj dotvára prvý dojem každého z nás, dopĺňa náš fyzický vzhľad. Dnes sa ľudia snažia kráčať s módou, pričom vždy spájajú účelné s krásnym. Mária Babinská najskôr oslovila módneho dizajnéra Borisa Hanečku.

3. časť
Stiahnuť audio súbor

Najmä medzi mladými sa zaužívali anglické výrazy máš pekný outfit alebo je to in. Samozrejme, dá sa to povedať aj inak. Máš zaujímavé oblečenie alebo je to moderné. O súčasných trendoch sa veľa hovorí,  mnohých z nás pani móda inšpiruje. Mária Babinská sa najskôr pozhovárala s Mariánom Gletom zo spoločnosti, ktorá sa podieľa na dizajnovaní a výrobe dámskych plaviek.

4. časť
Stiahnuť audio súbor

V súčasnosti je rôznorodosť štýlov obliekania. Každý z nás má svoju obľúbenú farbu, ktorá tvorí prevažnú časť nášho šatníka. Nemali by sme sa ale báť experimentovať, pri ktorých môžeme vytvoriť úplne nové módne inovácie a budeme originálni. V našej poslednej časti bola Mária Babinská zvedavá na to, ako prichádza inšpirácia? Na to sa spýtala módneho dizajnéra Borisa Hanečku.

5. časť
Stiahnuť audio súbor

Ale predsa len sme v niečom pokročili, legenda - Trenčín mesto módy ožil, festival bol teraz v septembri po 10 rokoch.  Aj u nás sa módny priemysel takpovediac znovu zrodil.      


Autorka: Mária Babinská; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie
??:??