Príbeh na týždeň: Swing

Kultúra

Príbeh na týždeň: Swing

01. 12. 2017 08:13

Tento týždeň sa prenesieme do iného sveta. Vrátime sa do čias noblesy, elegantných rób a horúcich večierkov. Ja verím, že sa nám aj rozprúdi  krv v žilách. O swingovej ére, hudbe, tanci, oblečení budeme hovoriť v našom príbehu.  Mária Babinská sa pozhovárala s umeleckým vedúcim orchestra Fats jazz band Ladislavom Fančovičom a speváčkou Janou Dekánkovou.   

1. časť
Stiahnuť audio súbor

V Amerike jazz a swing 30. a 40. rokov reprezentovali interpreti ako Louis Armstrong, Billie Holiday, Ella Fitzgerald alebo Tommy Dorsey. Aj my tento týždeň hovoríme o krásne melodickej a ľahko počúvateľnej hudbe, ktorá sa hrala v tančiarňach a nočných kluboch. Do sveta mužov gentlemanov a elegantných dám sa aj dnes vyberieme s orchestrom Fats jazz band, ktorý vznikol pred šiestimi rokmi. Mária Babinská najskôr oslovila umeleckého vedúceho orchestra, aranžéra, klaviristu a saxofonistu Ladislava Fančoviča. 

2. časť
Stiahnuť audio súbor

Trblietavé čelenky na hlave, perá vo vlasoch, či boa okolo krku...v súčasnosti na swingových večierkoch sú to bežné doplnky. No ako sa obliekali dámy či páni v časoch swingu? Členovia 9 členného orchestra Fats jazz band sa snažia nielen hudobným prejavom, ale aj štýlovým odevom a celkovým prejavom verne napodobniť dané obdobie. Mária Babinská oslovila  speváčku Janu Dekánkovú.

3. časť
Stiahnuť audio súbor

Milujú tanec. Ale nie hocijaký. Sú to nadšenci Charlestonu, Lindy Hopu či Boogie-Woogie. Keď sa oblečú do elegantných šiat, sú z nich pôvabné dámy a gentlemani tancujúci na žiarivých večierkoch swingovej éry. Mária Babinská sa zhovárala s vedúcim tanečnej školy B – swing Jánom Kubriczkým.

4. časť
Stiahnuť audio súbor

Prenesme sa do 30. rokov minulého storočia - do obdobia swingu. Dámy vynikajú v nádherných elegantných šatách, ich dĺžka nemohla  byť nad kolená. To bolo proti bontónu. Páni majú smokingy a brilantínu vo vlasoch, čiže majú typický, ulízaný účes. Aj dnes môžeme zažiť takúto swingovú tančiareň. Nedávno bola v bratislavskom V klube. O príjemnú dobovú atmosféru sa staral 9 členný orchester Fats jazz band, ktorý vznikol pred šiestimi rokmi. Vybrala sa tam aj Mária Babinská.  

5. časť
Stiahnuť audio súbor

Celý týždeň v nás pulzoval rytmus swingu. O tomto fenoméne sme sa viac dozvedeli vďaka orchestru Fats jazz band, ktorý oživuje tradíciu hot-jazzu a swingu 20. až 40. rokov minulého storočia. Pred Vianocami budú mať ešte niekoľko koncertov. 7. decembra o 19. hodine budú vystupovať v Spoločenskom dome kultúry Nivy v Bratislave. Ak ste Ružinovčania, tak si môžete zadarmo vyzdvihnúť lístky v Dome kultúry Ružinov. Okrem toho budú účinkovať na vianočnom koncerte na Mierovom námestí v Trenčíne, a to 8. decembra o 17. hodine. 

Autorka: Mária Babinská; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie
??:??