Príbeh na týždeň: Rozprávanie o divadle

Kultúra

Príbeh na týždeň: Rozprávanie o divadle

17. 11. 2017 08:13

Sme na začiatku pracovného týždňa, ale vo vzduchu už visí sobotňajšia noc divadiel. Divadlu sa budeme venovať celý tento týždeň aj my. S Michalom Hercegom sa vyberieme do Púchova. Mesto síce nie je veľké, ale je v ňom pozoruhodné množstvo divadelných a folklórnych súborov. A nie len to. V roku 2013 tu otvorili nové divadlo. Popri národnom je to púchovské jedinou divadelnou budovou postavenou po roku 1989. A tak budeme tento týždeň trochu aj spomínať, napríklad na ochotnícku tradíciu, ktorá je v Púchove naozaj bohatá.

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Rozhovor so Sebastiánom Nvotom nahral Michal Herceg  21. septembra roku 2013, v deň slávnostného otvorenia nového púchovského divadla.

Každým dňom sa viac a viac približujeme k udalosti, ktorá sa už aj na Slovensku stala tradičnou. Ide o noc divadiel. Už po tretíkrát sa do nej zapája aj divadlo v Púchove. V tomto meste sa podarilo niečo nevídané. Púchovčania si pred štyrmi rokmi postavili úplne novú divadelnú budovu, akú nemajú ani vo väčšine krajských miest. Pri otvorení divadla bol aj Michal Herceg. Doprajme si aspoň krátke pripomenutie.

2. časť
Stiahnuť audio súbor

V púchovskom divadle nechýba ani zrkadlová tanečná sála, ktorá zároveň slúži aj na rôzne kurzy či cvičenia. No a o pár ulíc ďalej majú Púchovčania aj akúsi malú scénu, vysunuté pracovisko divadla, kde nacvičujú členovia miestnych folklórnych súborov.

Naša tretia zastávka v púchovskom divadle je venovaná deťom, presnejšie šesť až pätnásťročným hercom z divadelného súboru Ochotníček, ktorý pracuje už viac ako 45 rokov. Celé štvrťstoročie sa deťom venuje Peter Hudák. Čo sa im snaží vštepiť a čo predvedú na púchovskej noci divadiel? To už Zisťoval Michal Herceg.

3. časť
Stiahnuť audio súbor

Od začiatku týždňa sme v púchovskom divadle, ktoré slávnostne otvorili pred štyrmi rokmi. Hneď od začiatku tam popri domácich súboroch prichádzali aj hostia. Pokračuje Michal Herceg.

4. časť
Stiahnuť audio súbor

Púchovská noc divadiel je z roka na rok dlhšia a dlhšia. Tá prvá sa začínala o sedemnástej, no tento rok sa bude hrať už o pol druhej, pretože tamojší divadelníci majú naozaj čo ukázať.

Dnes uzatvárame naše púchovské divadelné rozprávanie. A práve včas, lebo už zajtra sa na celom Slovensku začne noc divadiel. Počúvajme Michala Hercega.

5. časť
Stiahnuť audio súbor

Nech už budete počas sobotňajšej noci v ktoromkoľvek divadle, prajeme vám ten najkrajší umelecký zážitok.

Autor: Michal Herceg; Ilustr. foto: TASR

Živé vysielanie
??:??