Boris a Brambor
Boris a Brambor

Putujeme za svätcami

Putujeme za svätcami

V blízkosti okresného mesta Ilava nad obcou Ladce už z diaľky z cesty vidno biely, za tmy podsvietený kríž. Je dominantou najmladšieho pútnického miesta na Slovensku. Skalné sanktuárium Božieho milosrdenstva začali budovať z určitého vnuknutia celkom nedávno. Hoci objekty ešte stále pribúdajú, pútnici ho navštevujú už siedmy rok. Jedinečnosť lokality a históriu budovania sanktuária priblížil Ivete Pospíšilovej prezident Nadácie Agapa, ktorá realizuje výstavbu.

Skalné sanktuárium na hore Butkov

V máji tohto roku v sanktuáriu nad Ladcami požehnal žilinský biskup Tomáš Galis novú 8 metrov vysokú zvonicu Jána Pavla II. s 280 kilogramov vážiacim  zvonom, ktoré zhotovili otec a syn Trvalcovci zo Žarnovice. Kamenný objekt vybudovali pri príležitosti 100. výročia narodenia Karola Wojtylu, ktorý v mladosti počas druhej svetovej vojny pracoval v Poľsku štyri roky v kameňolome.

Areál má napriek absencii oficiálneho architekta jednotný štýl vysokej umeleckej hodnoty. Väčšina objektov je vybudovaná z kameňa, ktorý sa ťaží v blízkom kameňolome. Skalná svätyňa na ešte nie je oficiálnym pútnickým miestom, no mnohí veriaci si tam nachádzajú cestu pravidelne. Iveta Pospíšilová oslovila Jozef z Divína v okrese Lučenec.

Skalné sanktuárium na hore Butkov 2

Areál svätyne je otvorený a dostupný 24 hodín denne. V minulých rokoch prichádzali skupiny pútnikov i jednotlivci nielen zo Slovenska, ale aj z európskych a zámorských krajín. Matka Božieho milosrdenstva prijíma s láskou všetkých.

Autor: Iveta Pospíšilová