Kultúra pod strechou - 47. týždeň

Kultúra pod strechou - 47. týždeň

V posledných dňoch sa nám trošku polepšilo a aj kultúra nesmelo vychádza z online do reálneho priestoru. Pravda len tam, kde je to možné. Napríklad nitrianske divalo plánuje konečne verejnú premiéru. Slovenské divadlá však pozývajú aj do virtuálnehop prostredia na Noc divadiel – tá bude mať tento rok špeciálu nodobu, aj o tom povieme viac. Máme pre vás tip na knižku, na niekoľko podujatí v Hlohovci a na výstav v Trnave, ktoré už môžete vidieť naživo. Príjemné piatkové popoludnie želá Mar cel Hanáček.

Minulý týždeň bola Noc múzeí a galérií, ktorá prvý raz vo svojej histórii nevítala návštevníkov naživo, ale vo virtuálnom prostredí, teda na internete. To sa už učíme všetci – od detí, ktoré sa dištančne vzdelávajú, cez tých, ktorí majú home office až po tých, ktorí si pobytom na sociálnych sieťach spríjemňujú voľný čas. Do online sveta sa čiastočne sťahuje aj divadelná múza Thália... zajtra – 21. novembra bude Noc divadiel a o tohtoročnej podobe tohto tradičného podujatia som sa rozprával s Dušanom Poliščákom z Divadelného ústavu.

Noc divadiel – Online podoba tradičného podujatia Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Noc divadiel vznikla pred jedenástimi rokmi na podnet francúzskych umelcov a prvý raz bola v roku 2008 v chorvátskom Zagrebe a v Šibeniku. Za jedenásť rokov sa do noci divadiel zapojili stovky divadiel no a tento rok si to musia vyskúšať prvý raz online. Jedným dychom dodávam, že divadlá už začínajú hrať aj naživo a určite sa potešia všetkým živým divákom v hľadiskách.

Mestské kultúrne centrum v Hlohovci pokračuje vo Festivale nezrušenej kultúry. Iveta Pospíšilová sa o aktuálnom programe porozprávala s riaditeľkou centra Veronikou Moravčíkovou.

Festival nezrušenej kultúry Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Aktuálne informácie o podujatiach Festivalu nezrušenej kultúry nájdete na webstránke mesta Hlohovec.

Píše sa rok 1602 a v mestečku pri vtedajšom Prešporku, dnes známom ako Podunajské Biskupice, vtedy Pyspeky, žije mladá žena, ktorá mnohých dráždi svojím netradičným manželstvom. Navyše je to dcéra matky, ktorá opustila svojho muža a deti kvôli milencovi, čo uvrhlo na celú rodinu obrovskú hanbu. A je tu ešte čosi: i keď sa ľudia venujú bylinkárstvu a ľudovej mágii celkom bežne, je to práve Agáta, ktorej meno sa dostane do uší človeka, ktorý sa chce pred vrchnosťou blysnúť úspešným lovom na čarodejnice.
Denisa Fulmeková siahla po príbehu ženy, na ktorú upozorňuje aj malá značka v historickom centre Bratislavy. Tam sme začali so Sašou Petrašovou z vydavateľstva Slovart.

Agáta – Príbeh bratislavskej bosorky Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Ak máte chuť na stredoveké obrázky mágie, liečiteľstva a inkvizície z nášho územia, prečítajte si Agátu Denisy Fulmekovej.

V nitrianskom Divadle Andreja Bagara v týchto dňoch pripravujú premiéru úspešnej divadelnej hry Vlastníci, ktorá má aj filmovú podobu. Po čiastočnom otvorení divadiel na Slovensku sa rozhodli vrátiť k predstaveniam „na živo“ až od decembra. V akom režime fungujú nitrianski divadelníci a čo aktuálne ponúkajú online Jolane Čulákovej povedal riaditeľ divadla Jaroslav Dóczy.

Vlastníci – Premiéra v Divadle A. Bagara v Nitre Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Po neplánovanej pauze pripravuje Divadlo Andreja Bagara premiéru komédie Vlastníci. Naplánovaná je na 28. novembra. 

Od tejto stredy je opäť otvorená aj Galéria Jána Koniarka v Trnave. A tak návštevníci, ktorí ešte nevideli hneď niekoľko výstav v hlavných priestoroch galérie, majú možnosť ich vidieť v predĺžených termínoch.
Do konca novembra predĺžili výstavu významnej košickej výtvarníčky Kataríny Blažovej Tekeľovej. Výber z jej tvorby nazvali tvorcovia jednoducho: Bez rúška. Autorka prostredníctvom osobnej skúsenosti rozpráva o nadčasových archetypoch, ale aj aktuálnom spoločenskom postavení žien. Podrobnosti nám povie Martin Jurčo.

Bez rúška – Výstava K. Blažovej v Trnave Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Toľko KA – TEKLA, maliarka Katarína Blažová Tekeľová, ktorá vystavuje a tvorí pod takýmto pseudonymom. Žiadne rozprávanie o výtvarných dielach nenahradí návštevu priamo v galérii. Pripomeňme len, že výstava o ktorej sme hovorili, je v Galérii Jána Koniarka v Trnave predĺžená do konca novembra.

Dnes si prečítame z tvorby Jakuba Brunnera, ktorý nepíše jednoducho, ale zaujímavo určite. Najprv písal texty piesní, ale neskôr sa začal venovať zložitejším literárnym formám. Ukážku z jeho tvorby nám prečíta Ľudovít Jakubove.

LITERÁRIUM: Jakub Brunner Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Napriek hrozbe Covidu sa už sem-tam objavuje aj to povestné svetlo na konci tunela. Svoje expozície už otvára SNM a aj niektoré divadlá sa už rozhodli hrať pred divákmi. Verme, že tých dobrých správ bude pribúdať čoraz viac. Ak je pre vás dobrou správou blížiaci sa víkend, užite si príjemné jesenné dni. Príjemné piatkové popoludnie vám želá Marcel Hanáček.

Autor: Marcel Hanáček, Foto: myslovakia.sk

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame