Pečie celé Slovensko
Pečie celé Slovensko

Kultúra pod strechou - 36. týždeň

Kultúra pod strechou - 36. týždeň

Slovensko sa pripravuje na návštevu pôápeža a tam začneme aj my. Napriek tomu, že pápežský šatník je skromný a farebne veľmi obmedzený, aj odev pápeža treba nejak poňať. Na Slovensku sa o to pokúsila textilná výtvarníčka Jana Zaujecová – do jej dielne zájdeme o chvíľu.

V Novom Meste nad Váhom sa začal Festival židovskej kultúry, ktorý pozýva na viacero zaujímavých podujatí – niekoľko tipov máme pre vás aj my. Ďalší tip je pozvánkou do kina – milovníkom filmov netreba predstavovať festival Cinematik – hádam len to, na čo sa môžu tešiť tento rok.

Vzácna stredoveká drevomaľba zo Zlatých Moraviec Klaňanie troch kráľov z roku 1450 sa objaví na poštovej známke – aj o tom povieme viac a pozrieme sa do vzdušných.... teda do Nových Zámkov, kde v rámci projektu Mesto kultúry stavali práve vzdušné zámky... čo z nich môžete stále vidieť a užiť si – aj o tom povieme v nasledujúcej hodinke, ktorou vás sprevádza Marcel Hanáček.


Oblečenie pre pápeža – Návšteva u Jany Zaujecovej
Autor: Iveta Pospíšilová

ana Zaujecová je jednou z mála textilných výtvarníčok, ktoré sa vo svojej tvorbe od začiatku systematicky zaoberajú aj navrhovaním a výrobou liturgických odevov. Pre kňazov i biskupov. Tentoraz však dostala výnimočnú a aj veľmi rozsiahlu, časovo i kreatívne náročnú objednávku. Viac povedala Ivete Pospíšilovej v ateliéri v Lehote blízko Nitry.

Oblečenie pre pápeža Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.Textilná výtvarníčka Jana Zaujecová vytvorila aj návrhy štól pre tisícku koncelebrujúcich kňazov, tie sa však vyrábali fabricky v Taliansku. V ateliéri už na dopracovanie čakajú ďalšie liturgické odevy, pre vojenského ordinára   Františka Rábeka a kňazov v katedrále svätého Šebastiána v Bratislave – Krasňanoch, ktorá je hlavným chrámom  Ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky.


Festival židovskej kultúry – Prvý ročník festivalu v Novom Meste nad Váhom
Autor: Michal Herceg

V Novom Meste nad Váhom sa včera začal prvý ročník Festivalu židovskej kultúry. Organizátori ho pripravovali už minulého roku, ale pre pandémiu sa napokon neuskutočnil. Teraz sa myšlienku podarilo dotiahnuť do úspešnej realizácie. Prečo takýto festival práve v Novom Meste nad Váhom? Na to sa už Michal Herceg opýtal riaditeľky tamojšieho mestského kultúrneho strediska Márie VOlárovej.

Festival židovskej kultúry Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.Dodám, že v rámci prvého ročníka Festivalu židovskej kultúry v Novom Meste nad Váhom sa otvárajú aj dve výstavy. Na prvej nájdete grafiky s témou holokaustu a druhá má názov Futbal pod hákovým krížom. Ide o inšpiratívny príbeh židovského futbalistu Leopolda (Jima) Šťastného.


Nová poštová známka – Obraz zo Zlatých Moraviec ako predloha
Autor: Jolana Čuláková

Vzácna stredoveká drevomaľba zo Zlatých Moraviec Klaňanie troch kráľov z roku 1450 sa objaví na poštovej známke. Dnes je súčasťou zbierok Národnej galérie v Prahe. Má pohnutú históriu a aj po dlhých rokoch, ako bol tento tabuľový obraz objavený na katolíckej fare v Zlatých Moravciach, je pre miestnych ľudí stále súčasťou histórie ich mesta. Prečo si umelecký rytec František Horniak vybral práve tento obraz, Jolane Čulákovej porozprával obyvateľ Zlatých Moraviec a iniciátor vzniku poštovej známky Juraj Šabík.

Obraz zo Zlatých Moraviec ako predloha Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Uvedenie poštovej známky so stvárnením vzácnej stredovekej drevomaľby Klaňanie troch kráľov pripravujú v Zlatých Moravciach na 21. októbra a Rádio Regina pri tom nebude chýbať.


Cinematik – Aktuálny ročník festivalu
Autor: Iveta Pospíšilová

V utorok sa v Piešťanoch začína 16. ročník medzinárodného filmového festivalu Cinematik. Počas šiestich dní na ňom uvedú takmer 100 hraných a dokumentárnych filmov v 2 súťažných a 9 nesúťažných sekciách. Domácich aj zahraničných, tiež z najväčších svetových festivalov. V akom režime bude podujatie fungovať sa Iveta Pospíšilová dozvedela od výkonného riaditeľa festivalu Tomáša Klenovského.

Cinematik – Aktuálny ročník festivalu Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.Sprievodnými podujatiami budú aj nočné diskotéky, koncerty a výstavy. Vernisáž počas Cinematiku bude mať v piešťanskom kultúrnom centre Arta napríklad výstava Dovolenkári výtvarníčky Alice Kucharovič a v letnom kine si zahrá aj česká skupina Tata Bojs. Festival potrvá od 14. do 19.septembra.


Vzdušné zámky – Ponuka podujatí v Nových Zámkoch
Autor: Jolana Čuláková
 
Nové Zámky sa v roku 2020 stali Mestom kultúry. Pandémia ale prekazila viaceré podujatia a zámery organizátorov. Projekt s názvom Vzdušné Zámky mal priniesť desiatky vystúpení, prednášok, besied, koncertov a niekoľko noviniek aj festivalov. Organizátori preto improvizovali a hoci v auguste sa uskutočnil záverečný galaprogram, viaceré podujatia budú pokračovať ďalej. Jolane Čulákovej viac povedala koordinátorka Vzdušných Zámkov Denisa Felixová.

Vzdušné zámky Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.Stretnutie so svetoznámym fotografom Róbertom Vanom pripravujú v Nových Zámkoch na 15. októbra. Už dnes však môžete v meste navštíviť Múzeum Jána Thaina alebo Galériu umenia Ernesta Zmetáka, v ktorej práve včera otvorili novú výstavu Gábora Gerhesa a Martina Piačeka.

LITERÁRIUM: Kristína Janegová 
Autor: Marcel Hanáček 

KRISTÍNA JANEGOVÁ, (1952), žije a tvorí v kraji pod Veľkou Javorinou, v meste Stará Turá, no srdcom je Myjavčanka. V kopaničiarskom kraji prežila celý svoj aktívny život. Počas mnohých rokov zúčastňovala sa rôznych literárnych súťaží s celoslovenskou pôsobnosťou ako Wolkrova Polianka, Literárna Senica, literárna súťaž Trenčín Jozefa Braneckého, kde získala i rad významných ocenení. Svoje verše uverejňovala v Novom slove mladých, Romboide, v časopise pre mladú literatúru a umenie Dotyky. Dnes si zalistujeme v jej novej zbierke Čarovný záhradník. Táto – tretia zbierka básní autorky je úprimnou výpoveďou o vzťahoch. Pohybuje sa od najintímnejších polôh vzťahu muža a ženy, po vzťah človeka k človeku vôbec, vzťah k prírode, k zvieratám, k záležitostiam medzi nebom a zemou. Z tvorby Kristíny Janegovej číta Hana Michalčíková.

LITERÁRIUM: Kristína Janegová Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Ukážky z tvorby Kristíny Janegovej čítala Hana Michalčíková.


Záver:


A ešte niekoľko pozvánok na záver:

Leto sa blíži k svojmu záveru, no festival Kultúrne leto v hlavnom meste zďaleka nekončí. Pestrý program v Sade Janka Kráľa, šach a cvičenie jogy na Komenského námestí či cyklus Rande s mestom sú podujatia, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť.

BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti, oživil priestory detskej čakárne Špecializovanej nemocnice pre ortopedickú protetiku v Bratislave. Daroval jej kolekciu ocenených ilustrácií, ktoré vybrala detská porota na Bienále ilustrácií Bratislava od roku 1993. Táto kolekciou je zároveň pozvánkou na BIB 2021 – o tomto podujatí ešte budeme informovať.

Dve pozvánky máme aj z Dunajskej Stredy. V mesiaci september majú dve vernisáže Barcs - zabudnutá rieka (fotografická výstava spojená s prednáškou) a Žitnoostrovské pastelky – tradičné podujatie, o ktorom sme už hovorili.

V Divadle P. O. Hviezdoslava privítajú výnimočné Slovenské marionetové divadlo, ktoré v rámci nového cyklu - DPOH deťom, predstaví bábkové predstavenia, vďaka ktorým návštevníci spoznajú svet starožitných bábok. Jedinečnosť a unikátnosť projektu potvrdzuje aj fakt, že v roku 2016 bolo slovenské a české bábkarstvo zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Prvé predstavenie Johanes Faust
bude už 12. 9. o 14.00 v Foyer DPOH

Autor: Marcel Hanáček, Foto: myslovakia.sk