Mohli by sme to nazvať príbeh dvoch žien, ktoré utiekli pred ruskou agresiou. Jedna z Charkova, druhá z Donecka. Spájal ich spoločný údel osamelých matiek s deťmi. Na Slovensku sa chceli zamestnať, ale tak ako stovky ďalších matiek, nemali kam dať svoje deti. Chýbali predškolské zariadenia a deti , ktoré boli školopovinné, neovládali jazyk. A tak sa Tetiana Bondarenko a Tetiana Khalizeva rozhodli vziať iniciatívu do svojich rúk. Pokračuje Hana Michalčíková.
Predškolské zariadenia pre deti, ktoré neovládajú jazyk I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Centrum pre ukrajinské deti v Bratislave pomáha rodičom, ktorí našli svoj druhý domov na Slovensku. Ich deti, v predškolskom veku, môžu navštevovať tri pobočky v Bratislave v Starom meste, v Ružinove aj v Petržalke. Petržalské centrum je najmladšie a priestorovo najväčšie, v okolí Beňadickej ulice je známe ako Materská škola pre ukrajinské deti. Zakladateľky Centra pre ukrajinské deti Tetiana Bondarenko a Tetiana Khalizeva majú vo svojom tíme Ukrajinky, výnimku tvoria len učiteľky slovenčiny. Patrí k nim aj dobrovoľníčka, redaktorka Slovenského rozhlasu Kristína Chrenková. Hana Michalčíková sa jej pýtala, aká náročná je takáto práca.
Predškolské zariadenia pre deti, ktoré neovládajú jazyk II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Bez učiteliek slovenčiny by to v Centre pre ukrajinské deti nešlo, zdôrazňujú zakladateľky centra, Tetiana Bondarenko aj Tetiana Khalizeva. Spolu s učiteľkou Kristínou Chrenkovou, ktorá s deťmi pracuje ako dobrovoľníčka sa tešia z toho, že deti dnes ovládajú slovenčinu tak, že dokážu opravovať svojich rodičov a v školskom kolektíve sa cítia šťastné a úspešné.