Veda: Drahé kovy a kamene na Slovensku

Veda: Drahé kovy a kamene na Slovensku

V dnešných minútach s vedou sa budeme venovať drahým kovom a kameňom. Na začiatok pridám zopár zaujímavostí. V oceánoch našej planéty sa nachádza až 20 percent zlata. Čisté zlato má vždy žltú farbu, tá sa zmení len pridaním ďalších kovov. Zaujímavé tiež je, že tak obľúbené biele zlato sa začalo vyrábať len pomerne nedávno – po druhej svetovej vojne. Všetky diamanty sú staršie ako 3 miliardy rokov. Diamanty sú považované za najtvrdšiu prírodnú látku a jediné, čo ich dokáže poškriabať, je len iný diamant. Niektoré umelo vytvorené nanomateriály sú ale omnoho tvrdšie. Diamanty sú tvrdé, no to ešte neznamená, že sú i pevné. Ak by ste po diamante poriadne udreli kladivom, celkom určite by ste ho zničili. Tieto a ešte ďalšie zaujímavosti priťahujú stále pozornosť ľudí-zákazníkov, šperkárov, aj výskumníkov. Vedkyňu z Prírodoveckej fakulty UK docentku Janu Fridrichovú si zobrala Hana Michalčíková.

Veda - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Pokračujeme v našich minútach s vedou rozprávaním o drahých kovoch a kameňoch. Tak ako ľudia vždy túžili po zlate, túžili ženy najmä po perlách. Predstavte si, že najväčšia perla na svete má takmer 6,5 kilogramu. Tento jemný doplnok nazývajú tiež „Alahova perla“ a jej odhadovaná hodnota je v miliónoch eur. Len každá desaťtisíca ustrica však vytvorí perlu. Ale tu je aj iné zistenie: Všetky diamanty sa časom premenia na grafit. Takže, kým máme strach o osud diamantov, o osud ceruziek sa báť nemusíme. A ešte niečo o krásnych opáloch- vraví sa, že v opáloch sú ukryté cele svety – a možno je to pravda. Tak ako aj náš svet, aj opál  tvorí zo značnej časti voda. Niektoré opály môžu dokonca obsahovať až 30 % vody. V rozprávaní s docentkou Janou Fridrichovou z Prírodovedeckej fakluty UK pokračuje Hana Michalčíková.

Veda - II. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Zaujímavé informácie o drahých kameňoch a kovoch nám dnes poskytla docentka Jana Fridrichová z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Drahé kamene však ľudia v minulosti nevyužívali len na to, aby sa nimi krášlili. V niektorých kultúrach ľudia celkom bežne jedli perly, aby sa tak zbavili bolestí brucha či iných tráviacich ťažkostí. Perlový prášok je dodnes uznávanou čínskou medicínou, ktorá ľudí údajne upokojuje, prináša blahodarný spánok a zároveň má protizápalový a detoxikačný účinok.

Autor: Hana Michalčíková

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame