Polyglot je človek, ktorý sa vie dohovoriť vo viacerých jazykoch. Spravidla by mal ovládať minimálne tri. Sú však známe prípady, u nás i vo svete, že človek je schopný zvládnuť sedem -osem jazykov, ba dokonca istý Brit Richard Simcott sa dokáže dohovoriť v tridsiatich jazykoch. Zaujímavé je, že ľudia, ktorí sa jazyky učia ľahko ,sa nepovažujú za výnimočných, skôr ambicióznych a vytrvalých. Tak je to aj s matematikom Ivanom Kupkom, ktorý Hane Michalčíkovej povedal, ako bol na tom s jazykmi ako mladý človek?
Slovenskí polygloti - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Kúzlu cudzích jazykov nemusíme podľahnúť len v mladom veku. Naopak, to, čo sme kedysi považovali za školský dril, požiadavky našich rodičov, či pedagógov sa v istom veku môže zmeniť na záľubu a tá dokonca môže prerásť v radosť a zmysel života vo vyššom veku. Svoje skúsenosti s tým má aj pôvodným povolaním informatik - Ján Krajčík. Cudzie jazyky už v mladosti ovládal, ale rozhodol sa zdokonaľovať v nich podľa vlastnej metódy - a dal jej názov - cudzie jazyky ako zábava. Ako a kedy k tomuto zlomu v jeho živote došlo, povedal Hane Michalčíkovej.
Slovenskí polygloti - II. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vo svete je zdokumentovaná existencia 7100 jazykov. Dve tretiny ľudí rozprávajú jedným z dvanástich najpoužívanejších jazykov sveta. Z cudzích jazykov je u nás záujem najmä o angličtinu, nemčinu, španielčinu, taliančinu, ale ako sme už dnes počuli samoukovia siahajú napríklad aj po modernej gréčtine. A ešte jeden fakt vyplynul z rozhovoru s Jánom Krajčíkom - učiť sa a zdokonaľovať cudzí jazyk možno kedykoľvek, pokojne aj po päťdesiatke. Aj takto sa dajú rozšíriť rady polyglotov, ľudí, ktorí ovládajú viac než tri jazyky aj u nás, na Slovensku.