Prečerpávacia stanica pri Patinciach

Prečerpávacia stanica pri Patinciach

Naše letné putovanie za industriálnymi pamiatkami nás dnes zavedie do najjužnejšej obce Slovenska, do Patiniec. Kúsok odtiaľ sa nachádza parná prečerpávacia stanica, ktorá na rieke Dunaj fungovala dlhých osemdesiat rokov a dnes je atraktívnou kultúrnou pamiatkou. S Jurajom Feketem zo správy vnútorných vôd Komárno sa rozpráva Michal Herceg.

Prečerpávacia stanica pri Patinciach 1

Prečerpávacia stanica, o ktorej sme hovorili, sa nachádza na cyklotrase v peknom prírodnom prostredí. Je aj dobre zachovaná a tak sa rozmýšľa o jej sprístupnení a oživení.

A my sa vraciame do najjužnejšej slovenskej obce, do Patiniec. Možno ste sa tam niekedy boli okúpať, alebo vás tam zaviedol cyklochodník. Michal Herceg si však myslí, že turista by nemal prehliadnuť ani tamojšiu kultúrnu pamiatku, prečerpávaciu stanicu. Róbert Pém žije v Patinciach od narodenia a prečerpávačku považuje za neodmysliteľnú súčasť života.

Prečerpávacia stanica pri Patinciach 2

Prečerpávacích staníc v okrese Komárno je viacero. Podobne ako v Patinciach, aj na iných miestach sa vodohospodári alebo nadšenci snažia o ich zachovanie, oživenie alebo zatraktívnenie.

Autor: Michal Herceg