Tour de France 2022
Tour de France 2022

V Trnave našli pozostatky kostola sv. Michala

V Trnave našli pozostatky kostola sv. Michala

Ak prechádzate v Trnave lávkou od polikliniky Družba do starého mesta, isto stretnete archeológov pri práci. Niektorým zvedavcom to nedá a pustia sa s nimi aj do reči. Nečudo, veď práve v tejto lokalite len pred niekoľkými rokmi našli v podzemí karner, ktorý je veľkým lákadlom nielen pre milovníkov histórie. Lokalita vydala ďalšiu raritu. Pri bazilike odhalili pozostatky starého kostola sv. Michala. Zbúraný bol v roku 1813. Po dvesto rokoch budeme môcť aspoň tušiť jeho pôvodný vzhľad a vidieť zakonzervované pozostatky.
Tím, ktorý nedávno pripravoval archeologické práce viedol Erik Hrnčiarik z Trnavskej univerzity. Oslovil ho Martin Jurčo.

V Trnave našli pozostatky kostola sv. Michala - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

S Erikom Hrnčiarikom z Katedry archeológie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity sme sa preniesli do historickej Trnavy. Práve tam pri Bazilike sv. Mikuláša sa celkom náhodou podarilo odhaliť pozostatky kostola sv. Michala. Starý múr arcibiskupského úradu spadol - a ruiny odhalili torzo pôvodného kostola. Zbúraný bol pred viac ako dvesto rokmi. Dnes pracujú v tejto lokalite archeológovia a v budúcnosti by mal byť súčasťou archeoparku. Martinovi Jurčovi povedal podrobnosti vedúci tímu, archeológ Erik Hrnčiarik.

V Trnave našli pozostatky kostola sv. Michala - II. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Kým sa z vykopaných ruín stane jeden z exponátov archeoparku - to potrvá ešte nejaký čas. Neskôr vám túto lokalitu predstavíme podrobnejšie.

Autor: Martin Jurčo

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame