Šterusy oslavujú 760. výročie obce

Šterusy oslavujú 760. výročie obce

Šterusy sú maličká obec pri Vrbovom. Začas bola aj jeho súčasťou, aj keď sa od tohto mesta nachádza relatívne ďaleko. Možno si spomeniete na pesničku, ktorá spomína Šterusy spolu s obcami Kočín a Lančár. Počas celého roka oslavujú 760 rokov od prvej písomnej zmienky. No len pred pár dňami oslávili ešte jedno výročie - sto rokov od odhalenia pamätníka Cyrilovi a Metodovi. Do akej miery to súvisí s náboženským životom - to už Martinovi Jurčovi starosta obce Štefan Madunický a kultúrna referentka Marta Dobrodenková.

Šterusy oslavujú 760. výročie obce - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Šterusy počas celého roka oslavujú 760 rokov od prvej písomnej zmienky. Len nedávno to bola veľká slávnosť, kde napríklad na paneloch pripravili aj kapitoly z histórie obce. Zamerali sa na kultúrne pamiatky, dejiny školy i kostola, poľnohospodárskeho družstva, poľovníkov i mládežníckeho života. Súčasťou bol aj celý rad kultúrnych vystúpení. Veď spomeňme, že Šterusy sú aj synonymom country hudby vďaka skupine Neznámi. Medzi panelmi s fotografiami dominovali aj desiatky bábik s rôznymi kostýmami, ktoré reprezentovali povolania i regióny. Vystavuje ich Veronika Cetliová, ktorá prišla len z neďalekých Piešťan. Martinovi Jurčovi povedala o svoje výstavke viac.

Šterusy oslavujú 760. výročie obce - II. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

A ešte jedna zaujímavosť. Šterusy sa zapísali aj do histórie najväčšieho hromadného nálezu mincí na Slovensku. V roku 1989 pri výkope jamy na stavbu domu našli 5230 kusov strieborných mincí. Dnes sa nachádzajú v depozitári Balneologického múzea v Piešťanoch.

Autor: Martin Jurčo

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame