MS vo futbale 2022
MS vo futbale 2022

História: Rimania na Slovensku a ich odkaz

História: Rimania na Slovensku a ich odkaz

V auguste priplávala po Dunaji aj do Bratislavy Danuvina Alacris – replika rímskeho vojenského hliadkovacieho člna. S touto udalosťou bolo spojených množstvo podujatí, na ktorých sa návštevníci dozvedeli zaujímavostí o rímskom kultúrnom dedičstve na Slovensku.
Napríklad aj o významných miestach stôp Rimanov na dnešnom území Slovenska – o rusovská Gerulate či Iži pri Komárne, ktoré sú dnes už zapísané na zozname Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Plavba autentickej repliky rímskej lode bola súčasťou projektu Living Danube Limes, financovaného Európskou úniou, ktorý má za cieľ ochranu historickej infraštruktúry a rozvoja turistického potenciálu dvetisícročného rímskeho dedičstva pri Dunaji. Tatiane Šuškovej povedal viac historik umenia Martin Varga.

História - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Dunajský región tvoril v minulosti dôležitú súčasť hraníc Rímskej ríše. A aj na území Slovenska nájdeme dnes množstvo rímskych pamiatok. Vzácne archeologické lokality z tohto obdobia predstavujú tábor rímskych vojsk Gerulata v Rusovciach a zvyšky pevnosti Iža pri Komárne, ktoré patrili k obrannej hranici Limes Romanus, ktorá oddeľovala Rímsku ríšu od tzv. línii takzvaného barbarika. Tatiana Šušková sa o ich význame zhovára s archeologičkou Mestského ústavu ochrany pamiatok Margarétou Musilovou, spoluautorkou publikácie Rímske pamiatky na strednom Dunaji. Tábor v Iži patril do rozsiahleho hraničného pevnostného systému Limes Romanus, ktorý budovali Rimania na ochranu provincií proti útokom Germánov zo severu.

História - II. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Podľa odborníkov máme v rímskych pamiatkach na našom území historický poklad. Je však otázne, koľko ľudí o ňom vôbec tuší. Preto ich prezentácia prostredníctvom atraktívnych podujatí predstavuje stále veľkú výzvu ako osloviť verejnosť. Aj preto projekt “Living Danube Limes“, ktorého súčasťou je aj náš región sleduje víziu vytvorenia Európskej kultúrnej cesty a realizácie zelených konceptov turizmu.

Autor: Tatiana Šušková

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame