Rimania na Dunaji

Rimania na Dunaji

Dnes o 15: 00 hodine príde v podobe repliky slávnej rímskej veslice Danuvia Alacris na Devín. Na našom území sa zastaví na 2400 kilometrovej plavbe po Dunaji - z Nemecka až do Čierneho mora - takmer na 5 dní, aby nám pripomenula, že aj naše územie tvorilo dôležitú súčasť niekdajších hraníc Rímskej ríše. Bratislava, presnejšie Gerulata, ale aj Iža pri Komárne sa dokonca svojim významom minulý rok dostali do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Nielen o lodi, ale aj o medzinárodnom projekte Living Danube Limes, ktorý spája desať podunajských krajín sa Tatiana Šušková zhovárala s Magdalénou Musilovou z Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave a Martinom Vargom z Fakulty architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity.

Rimania na Dunaji - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

2 roky skúmania rímskej histórie dunajského regiónu, 2 roky budovania rímskej lode starovekými remeselnými technikami, 2 roky úsilia o oživenie rímskeho kultúrneho dedičstva. Plne funkčná replika rímskej lode Danuvia Alacris pripláva dnes na svojej 2,5 mesiaca trvajúcej plavbe z Nemecka až do Čierneho mora k bratislavskému Devínu.
Magdaléna Musilová z Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave a Martin Varga z Fakulty architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity povedali Tatiane Šuškovej aj viac podrobností o posádke unikátneho plavidla.

Rimania na Dunaji - II. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Program podujatia Rím prichádza po Dunaji, ktoré trvá od dnes až do utorka 9. augusta a koná sa podľa zastávok lode na Devíne, v Karloveskej zátoke, v Čunove a v Iži pri Komárne nájdete na  webových stránkach a facebooku Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave a Fakulty architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity.

Autor: Tatiana Šušková

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame