MS vo futbale 2022
MS vo futbale 2022

Ochorenie ako stigma

Ochorenie ako stigma

Niektoré zdravotné problémy navonok vôbec nie sú viditeľné. Na druhej strane sú však ochorenia, ktoré chorí nedokážu zakryť oblečením, ani mejkapom. Tvár a ruky posiate červenými psoriatickými fľakmi - každému okamžite udrú do očí. Prieskum ukázal, že mnohí pacienti trpiaci kožnými chorobami, pociťujú stigmu, ktorá negatívne ovplyvňuje ich súkromný aj pracovný život. Pri príležitosti nedávneho Svetového dňa psoriázy - viacerí odborníci upozornili aj na to, že na základe kožného ochorenia - existuje aj diskriminácia. Téme sa venuje Janka Bleyová. Najskôr oslovila kožnú lekárku Barboru Gulánovú, ktorá zdôraznila, že  psoriáza nie je „iba“ fyzické, ale aj psychické utrpenie pacientov.

Ochorenie ako stigma - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Zdenka Kmeťová sa s kožným ochorením – zvaným psoriáza, trápi už od mladosti. Janke Bleyovej sa zdôverila aj s tým, že kvôli nepekným červeným fľakom na nohách - sa musela vzdať aj minisukieň, ktoré jej veľmi pristali.

Ochorenie ako stigma - II. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Mnohým nedorozumeniam, traumám a zlému pocitu v práci, či v spoločnosti by sa dalo predísť, ak by o tom – ktorom kožnom ochorení, mali ľudia dosť a kvalitných informácií. Vlastne, aj to je jeden z dôvodov - prečo vám moje kolegyne Beáta Repíková a Janka Bleyová pravidelne prinášajú aktuálne informácie zo sveta zdravia.

Autor: Janka Bleyová

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame