Parlamentné voľby 2023
Parlamentné voľby 2023

Most spája

Most spája

Ochorenia, ktoré „nebolia“ - mávajú ten najbolestivejší dopad. Touto veľavravnou myšlienkou sa kardiológovia   prihovárajú ľuďom pri príležitosti Svetového dňa srdca. Už po 16-ty krát pripravili slovenskí odborníci MOST, čo je skratka podujatí Mesiaca o srdcových témach. Cholesterol, nadváha, hypertenzia, nezdravý životný štýl - tieto rizikové faktory sú v pozadí infarktov, porážok a čo je alarmujúce - neustále sa znižuje veková hranica ľudí, ktorí trpia na srdcovocievne ochorenia. Uznávaná kardiologička z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb doc. Eva Goncalvesová, na otázku Janky Bleyovej, či vôbec treba ešte hovoriť o notoricky známych prehreškoch, ktoré páchame na vlastnom zdraví, však mala jednoznačnú odpoveď - treba! A hneď aj vysvetlila prečo.

Most spája - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Je paradoxné, že práve doba prebytku, v ktorej žijeme - nám prináša rizikové faktory - akými sú obezita, stres,  vysoký krvný tlak, či vysoká hladina cholesterolu. Obezita nebolí, o cholesterole, či o hypertenzii často vôbec netušíme  a zdravie srdca a ciev nás začne zaujímať až vo chvíli, keď sa bez akéhokoľvek varovania prihlási infarkt, alebo porážka. To však nie sú jediné zdravotné problémy, pod ktoré sa podpisuje hypertenzia, teda vysoký krvný tlak. Uznávaného neurológa MUDr. Mareka Krivošíka, oslovila Janka Bleyová - ako budete počuť - na pravé poludnie s touto otázkou.

Most spája - II. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

MOST, teda Mesiac o srdcových témach - to nie je „len“ edukačná kampaň, ale sú to aj stretnutia odborníkov s laikmi na námestiach 10 - tich  slovenských miest. Zdravotníci tam budú záujemcom merať základné parametre kardiovaskulárneho zdravia. Budúci týždeň sa z nášho vysielania dozviete - kedy a v akých mestách sa budete môcť zapojiť do spomínanej kampane.

Autor: Janka Bleyová

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame