Prečo je čítanie pre mladých dôležité?
Žijeme v rýchlom a uponáhľanom svete, plnom informačných technológií a často máme problém nájsť si čas na prečítanie dobrej knihy. A v takomto prostredí vyrastajú aj naše deti. Mnohé z nich tvrdia, že knihy sú nudné. Ako ich teda prilákať k čítaniu? A vôbec prečo je to pre nich dôležité? Mária Babinská sa o čítaní najskôr zhovárala s ôsmakmi zo Základnej školy Ostredkova v Bratislave.
1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Síce sa hovorí, že deti žijú vo virtuálnom svete, komunikujú len cez mobil a internet a iné veci ich vôbec nezaujímajú. No, nie je to úplne pravda, stále je veľa tých, ktorí radi navštevujú kníhkupectvá a chodia často aj do knižníc. A ich záber je všestranný. Mária Babinská najskôr debatovala s troma ôsmakmi zo Základnej školy Ostredkova v Bratislave. Ako prvý hovoril Gordon.
2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
„Človek by mal čítať vždy len to, čo obdivuje,“ povedal Johann Wolfgang Goethe a ďalší citát je od Arthura Schopenhauera: „Aby sme mohli čítať dobré knihy, nesmieme čítať zlé, lebo život je krátky a naše sily sú ohraničené.“ Samozrejme, treba si vyberať dobré knižky, ktoré nám majú čo povedať. Ale, ako naše deti priviesť k čítaniu? To je úloha nás dospelých, rodičov, ale aj učiteľov. Mária Babinská najskôr oslovila knihovníčku Luciu Gucmanovú z Mestskej knižnice.
3. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Naše deti sa v medzinárodných prieskumoch čitateľskej gramotnosti umiestňujú na spodných priečkach v rámci krajín OECD. Výnimočný projekt na Slovensku má Staromestská knižnica. Za projekt Môj prvý čitateľský preukaz získali aj výročné ocenenie SAKAČIK 2016, ktoré si prevzali nedávno 13. marca v Prešove. Udeľuje ho Slovenská asociácia knižníc za aktívny čin roka. Mária Babinská sa zhovárala s riaditeľkou Staromestskej knižnice Juditou Kopáčikovou.
4. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Hans Christian Andersen. Čo vieme o tomto najväčšom rozprávkarovi všetkých čias? Mal prísnu vychudnutú tvár a melancholický úsmev na perách. No mal mimoriadne láskavý vzťah k ľuďom a najmä k deťom, ktorým rád rozprával svoje rozprávky. Najdôležitejšie udalosti zo svojho života zachytil v knihe Rozprávka môjho života. Andersen bol od detstva zasnívaným rojkom a mával často pri potulkách mestom prižmúrené oči, z tohto dôvodu si ľudia o ňom mysleli, že má zlý zrak. Toľko zaujímavosti zo života Andersena. Čo všetko dnes zažijú deti počas Noci s Andersenom? Mária Babinská sa zhovárala s riaditeľkou Staromestskej knižnice Juditou Kopáčikovou.
5. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Verím, že deti dnes večer prežívajú nádhernú, rozprávkovú Noc s Andersenom. O Noci s Andersenom bude aj dnešné pravidelné Kvarteto po desiatej hodine.