Ako ďaleko je od detskej hry k vedeckým objavom? Na túto otázku budeme hľadať odpovede až do piatku v jednotlivých častiach Príbehu na týždeň. Začíname v bratislavskom Centre vedy, kde sa prelína zábava s učením v duchu hesla Jána Amosa Komenského „Škola hrou“, kedy je vedecký poznatok alebo učivo skryté v zábavnom experimente. Miroslava Würfla a stredoškolákov z Nových Sadov pri Nitre privítal David Kocan.
1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ako ďaleko je od detskej hry k vedeckému objavu? Na túto otázku hľadáme odpovede v aktuálnych častiach Príbehu na týždeň. A nielen my, ale aj Asociácia pre mládež, vedu a techniku s názvom AMAVET. Je to záujmové občianske združenie s orientáciou na mladých ľudí, popularizáciu vedy a techniky, ktoré združuje viac ako 4000 členov. S jeho riaditeľkou Gabrielou Kukolovou sa rozprával Miroslav Würfl.
2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ako ďaleko je od detskej hry k vedeckému objavu? Na túto otázku hľadáme odpovede v jednotlivých častiach Príbehu na týždeň. Podobne na tom boli aj študenti gymnázia z Nových Zámkov pri návšteve bratislavského Centra vedy. Miroslav Würfl najskôr oslovil ich profesorku – Lindu Minárikovú.
3. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Dnešná mladá generácia má výhodu, že základy programovania sa môže naučiť nielen v škole, ale napríklad aj v počítačovej miestnosti nákupného centra v Bratislave.Túto možnosť využili aj žiaci zo Základnej školy na Teplickej ulici. Ich triednu učiteľku Katarínu Kubaliakovú oslovil Miroslav Würfl.
4. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Dnes už jeho počítačové hry využívajú po celom svete najmä na pomoc deťom s mentálnym postihnutím. Len 16.ročný Ondrej Vrábel pripravuje aj ďalšiu hru pre pacientov trpiacich detskou mozgovou obrnou a v budúcnosti chce programovať projekty pre niektorú z našich technologických firiem.
V dnešnej časti vám predstavíme dvoch mladých ľudí, ktorí sa presadili na medzinárodnej súťaži za veľkou mlákou. Prvým je Bratislavčan Martin Ferianc. V americkom meste Houstone v štáte Texas na druhej najväčšej svetovej olympiáde v kategórii energia získal zlato. Miroslav Würfl bol najprv zvedavý, s akým projektom zaujal odborníkov z celého sveta...
5. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tento týždeň sme sa presvedčili, že máme dostatok talentovaných
študentov, ktorí každoročne zvládajú náročné vedecké súťaže. Teší nás,
že sa svojou šikovnosťou, umom i zručnosťou dokážu presadiť nielen v
silnej európskej konkurencii, ale i vo svete.
Od pondelka budeme v Príbehu na týždeň hovoriť o včelách.