Tento týždeň máme opäť jeden predĺžený víkend. Sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, patrí už viac než dve desaťročia medzi štátne sviatky. Slávi sa 15. septembra a je dňom pracovného pokoja. V tomto roku vychádza aj 90. výročie vyhlásenia Sedembolestnej Panny Márie za patrónku našej krajiny a všetkých Slovákov na svete. Ustanovil tak pápež Pius XI. Od dnes do piatku navštívime päť kostolov zasvätených práve Sedembolestnej. So svojimi hosťami nás nimi prevedie Iveta Pospíšilová. Najskôr sa zastavíme v najmenšom z nich, v Trstíne – Hájičku v okrese Trnava. Okolnosti jeho vzniku nám priblíži rodáčka z tejto obce, historička Mestského múzea v Bratislave Elena Kurincová.
Príbeh na týždeň: Pútnický kostol v Trstíne Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Je paradoxom, že len necelá pätina kostolov a kaplniek zasvätených na Slovensku Panne Márii je konsekrovaných práve Sedembolestnej. Napriek tomu, že je našou národnou patrónkou. V putovaní po takýchto kostoloch sa dnes s Ivetou Pospíšilovou vyberieme do Skalice. Sprievodcu jej robí historik a študent prvého ročníka teológie Martin Surový.
2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Františkánsky kostol sa pre liturgické účely využíva v nedeľu pri svätej omši o deviatej hodine a tiež v mariánskych mesiacoch máj a október denne na večerné sväté omše. Ešte tento a budúci víkend možno s turistickými sprievodcami navštíviť bezplatne všetky kostoly a pamiatky v meste, a to od piatkového popoludnia do nedeľného večera.
Sakrálna stavba, ktorú s Ivetou Pospíšilovou navštívime dnes, patrí medzi najmladšie zasvätené Sedembolestnej Panne Márii. Potvrdzuje, že aj kostoly alebo kaplnky majú svoje zaujímavé príbehy. Ten piešťanský porozprával rektor tamojšej kaplnky Sedembolestnej Panny Márie jezuita Ján Benkovský.
3. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Zaujímavosťou stavby je aj to, že stará kaplnka sa využívala na bohoslužby takmer do ukončenia novej stavby.
Vajnorský kostol zasvätený Sedembolestnej Panne Márii je najstaršou stavbou v tejto časti Bratislavy. Pôvodná svätyňa je zo sedemdesiatych rokov 13. storočia. Čo všetko sa v tejto národnej kultúrnej pamiatke zachovalo a čo sa v ňom nachádza dnes sa Iveta Pospíšilová dozvedela od dlhoročnej kostolníčky Lýdie Zacharovej.
4. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vzácnou relikviou, spätou s vajnorským kostolom, je Vajnorská Madonna – soška z dubového dreva zo začiatku 14. storočia. V pravej ruke drží vladárske jablko, v ľavej Ježiška. Dnes je v zbierkach Mestského múzea v Bratislave.
Už od včera prichádzajú do Šaštína stovky pútnikov z celého Slovenska pokloniť sa soche našej národnej patrónky Sedembolestnej Panny Márii a vyprosiť si od nej milosti. Viac ako 450 rokov sa veriaci pri tejto soche modlia k Panne Márii. Aký je jej príbeh? Iveta Pospíšilová sa viac o jej histórii i vzniku i tradície pútí dozvedela od správcu farnosti v Šaštíne Martina Lehončáka z rehole Pavlínov.
5. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Príbehom milostiplnej sochy, ktorá dominuje hlavnému oltáru v našej národnej svätyni a ku ktorej sa denne prichádzajú modliť, ďakovať a prosiť veriaci, uzatvárame sériu tohto týždňa.