Príbeh na týždeň: Zaniknuté cintoríny

Príbeh na týždeň: Zaniknuté cintoríny

V týchto dňoch viac ako inokedy navštevujeme cintoríny. Vo štvrtok si budeme spomínať aj na zosnulých, ktorých miesta posledného  odpočinku už nevieme nájsť.  Nachádzajú sa totiž na zaniknutých cintorínoch. S Ivetou Pospíšilovou navštívime postupne päť miest a s historikmi i dobrovoľníkmi sa porozprávame o niektorých z nich. Dnes sa zastavíme v Piešťanoch na bývalom cintoríne, ktorému sa hovorilo Teplický. O jeho histórii, ktorá sa skončila v roku 1976 sa viac dozvieme od riaditeľa Balneologického múzea Imricha Wintera archeológa Vladimíra Krupu.

1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Najstarší zaniknutý cintorín objavili archeológovia Balneologického múzea na Detvianskej ulici v lokalite Starý kláštor spolu so zvyškami kaplnky. Pochovávalo sa tu už v 11. storočí. Ďalší cintorín zanikol pri farskom kostole Svätého Štefana Kráľa v starých Piešťanoch a v minulom storočí zrušili aj Pažický cintorín.

Leopoldov patrí počtom obyvateľov vyše 4 000 medzi najmenšie mestá na Slovensku. Napriek tomu sa tu našli pozostatky viacerých pohrebísk. Mesto vzniklo v 60tych rokoch 17. storočia. V osade Verešvár, ktorá tu existovala v ranom stredoveku, cintorín nenašli. O už zaniknutých cintorínoch na území dnešného mesta porozprával Ivete Pospíšilovej jazykovedec a historik, a tiež viceprimátor mesta, Juraj Hladký.

2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Na mieste vojenských cintorínov v blízkosti pôvodnej pevnosti postupne vybudovali poľnohospodárske družstvo, cestu, bytovku, i rodinné domy.

Dnes sa na zaniknutých cintorínoch zastavíme v Hlohovci. Na väčšine z nich už stoja rôzne stavby a málokto tuší, že sa tu kedysi pochovávalo. V meste je však aj cintorín, ktorý sa stáva miestom piety prejavovanej nielen príbuznými pochovaných. Ešte viac sa Iveta Pospíšilová dozvedela od historika Jozefa Urminského.

3. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Na hlohovskom židovskom cintoríne sa naposledy pochovávalo pred štyrmi rokmi. Odvtedy je uzavretý a navštíviť ho možno iba na požiadanie. Niekoľkokrát do roka tu združenie ELAP organizuje lektorované vychádzky.

Židovský cintorín nad centrom Starej Turej bol takmer niekoľko desaťročí ukrytý pred zrakmi verejnosti. Doslova sa stratil z reality mesta. Niekoľko spomienok porozprával Ivete Pospíšilovej lokálpatriot a miestny aktivista Pavol Trúsik.

4. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Momentálne sa začína realizovať pamätná tabuľa na obete holokaustu podľa návrhu akademického sochára Filipa Šicka a tiež exteriérová expozícia o živote židovskej komunity v Starej Turej. Projekt by chceli ukončiť na jar budúceho roka.

Príbehy zaniknutých cintorínov dnes zakončíme v Bratislave. Od rozhlasovej pyramídy nepôjdeme ďaleko. Zastavíme sa na blízkom Račianskom mýte. Iveta Pospíšilová sa s bratislavským archeológom a historikom Štefanom Holčíkom porozprávala o cintorínoch, ktoré sa tu kedysi rozprestierali.

5. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Zaniknutých cintorín je v Bratislave viac. Ďalšie nezmizli z mapy mesta, ale pochováva sa na nich už len výnimočne, so špeciálnym povolením. Keď pôjdete v týchto dňoch zapáliť sviečku, spomínajme aj na tých, ktorých hrobové miesto už z takých či onakých dôvodov zaniklo.


Galéria

IMG_20170612_145339.jpg IMG_20170612_145317.jpg IMG_20170612_153956.jpg IMG_20171025_162043.jpg IMG_20170425_110312.jpg IMG_20170425_110236.jpg
Autorka a foto: Iveta Pospíšilová

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame