Pozor na pochybné pracovné ponuky v zahraničí

Pozor na pochybné pracovné ponuky v zahraničí

V Európskej únií je každoročne zobchodovaných 10 tisíc. mužov, žien a detí. Týmto konštatovaním, začíname tohtotýždňovú dobrú radu, lebo bude práve o tom, ako predísť problémom. Tento týždeň radí riaditeľ odboru prevencie kriminality MV SR Jozef Halcin.  

1. časť

Bezplatná linka pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi je na čísle 0800 800 818. 

Martina Švirlochová s riaditeľom odboru prevencie kriminality MV SR Jozefom Halcinom tento týždeň riešia brigády v zahraničí. Resp. Ako nenaletieť na podvodnú pracovnú ponuku. Ako sme už včera pripomenuli,  na začiatku každého problému   je fantastická pracovná ponuka.

2. časť

Ako nenaletieť na podvodnú pracovnú ponuku. Dobré rady tento týždeň hľadá Martina Švirlochová.

3. časť

Doteraz sme sa snažili pôsobiť preventívne, dnes sa pozrieme na problém s nekalou pracovnou ponukou už priamo na mieste. Dôvod vysvetľuje Jozef Halcin, riaditeľ odboru prevencie kriminality MV SR.

4. časť

Takže si pre istotu zapíšte číslo bezplatnej linky 0800 800 818. Okrem toho je vhodné, sledovať kde sme. Ako Jozef Halcin spomínal, ľudia často krát nevedia ani popísať v ktorom meste sú, na ktorom letisku boli. Podľa možnosti nikomu nedávajte osobné doklady a telefón. Veľká časť obetí sa zachránila útekom a následným kontaktovaním s políciou. Nuž a ako odbor prevencie kriminality zdôrazňuje: Aj keď ste boli donútený zúčastňovať sa na nelegálnej činnosti, nemajte obavu to oznámiť, ide o váš život.

V Európskej únií je každoročne zobchodovaných 10-tisíc mužov, žien a detí. Ročne naletí na falošné pracovné ponuky až 300-tisíc ľudí.  Práve preto sme sa tento týždeň venovali prevencií, ako odhaliť podvodnú pracovnú ponuku. A rozoberali sme desať rád, ktoré pripravil odbor prevencie kriminality MV SR pre tých, ktorí cestujú za prácou do zahraničia. Hovorí jeho riaditeľ  Jozef Halcin.

5. časť

Prípadne sa oplatí dohodnúť s blízkymi na frázach, ktoré použijete, ak budete v núdzi a nebudete môcť slobodne komunikovať.

Autorka: MArtina Švirlochová; Ilustr. foto: TASR